Strona główna
CO SIĘ DZIEJE W II A?
Na zajęciach przyrodniczych uczniowie II a dowiedzieli się jak wiele ważnych składników dla zdrowia człowieka zawierają owoce i warzywa. Dlatego też postanowili przekonać się o tym od strony praktycznej.
We wtorek 5 listopada dzieci zrobiły sałatkę owocową. Przyniosły wszystkie składniki oraz narzędzia do pracy. Ubrane były w piękne fartuszki. Praca była niełatwa i trochę niebezpieczna. Dlatego też największą uwagę zwrócili wszyscy właśnie na bezpieczeństwo podczas pracy.
Sałatka owocowa klasy I a
„Sałatki owocowe są smaczne i zdrowe” – tę zasadę wyznają uczniowie z kl. I a, którzy 3 listopada 2016 r. na zajęciach technicznych postanowili przygotować sałatkę owocową. Na początku zajęć dzieci przygotowały stanowisko pracy, aby mogły wspólnie wykonać zaplanowaną sałatkę. Po umyciu rąk, z wielkim zapałem zabrały się do obierania, a następnie krojenia wcześniej umytych owoców, przestrzegając zasad bezpiecznego posługiwania się narzędziami kuchennymi, jakimi okazały się noże. Sprytnie obrały i pokroiły owoce, przyprawiły sałatkę sokiem z wyciśniętej cytryny i odrobiną cukru. W końcu nadeszła dawno oczekiwana przez wszystkich chwila, czyli degustacja sałatki. Smakowała wybornie, bo zdrowa i wykonana własnoręcznie.
Majsterkowicze z II e
27 października dzieci z klasy IIe wybrały się na wycieczkę do Ełku. Na początku pojechaliśmy do Castoramy, gdzie dzieci brały udział w zajęciach pt. Majsterkowo. Na początku dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje market i jakie maszyny są tam potrzebne. Następnie IIe wykonała smartphony z... drewna. Zabawa była przednia przy wykonywaniu jak i po stworzeniu najnowszego modelu iPhona 7s. Telefony te są bezawaryjne - nawet jak spadną na podłogę nic im się nie stanie. Ładowanie? Nic prostszego! Wystarczy podłączyć się do kolczyka czy szlufki w spodniach i gotowe. Po zajęciach każdy otrzymał dyplom i gadżety, a na koniec oczywiście wszyscy zrobili sobie sweet phocie;p Nie obyło się bez wyłonienia laureata - twórcy najlepszego modelu, który otrzymał nagrodę specjalną. Następnie udaliśmy się do najsłodszej kawiarni w mieście, gdzie dzieci własnoręcznie wykonały przepyszne lizaki. Szczerze polecam
Dla Mateusza
Samorząd Uczniowski zakończył akcję zbierania pieniędzy dla chorego Mateusza w ramach fundacji Czerwone Serduszko. Do akcji czynnie włączyło się Ognisko Wychowawcze ,,Przyjazny kącik’’ , organizując kiermasz ozdób wykonanych przez wychowanków i przeznaczając dochód na naszą szkolną akcję. Nad organizacją kiermaszu czuwała Pani Agata Wiszniewska- Kubiszyn. W sumie zebrano 810 zł 66 groszy. Dziekujemy wszystkim ofiarodawcom. Dobro wraca!!!
Surówka "Samo zdrowie" II c
Uczniowie z klasy II c wykonali dzisiaj Jesienną surówkę „Samo zdrowie”na podstawie przepisu z wiersza M. Strzałkowskiej. Po przygotowaniu stanowiska pracy i umyciu rąk drugoklasiści z zapałem zabrali się do pracy. Obierali, kroili i tarkowali warzywa, łupali orzechy, a na koniec wspólnie degustowali surówkę. Samodzielnie wykonane danie bardzo dzieciom smakowało. Niektórzy zjedli kilka dokładek, inni zabrali porcję do domu aby poczęstować rodziców.
Lekcja historii z Mieszkiem I
21 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w żywej lekcji historii i przenieśli się w czasy Polski wczesnopiastowskiej: tworzenia państwa polskiego przez Mieszka I, okoliczności przyjęcia przez Mieszka chrztu, organizacji państwa i drużyny Mieszka I.
Opowieści o życiu codziennym w X wieku, panujących zwyczajach, okolicznościach zawarcia związku małżeńskiego Mieszka z Dobrawą sprawiły, że uczniowie chętnie słuchali i wcielali się w historyczne postacie. Członkowie Zaciężnej Chorągwi Rycerskiej "Apis" prezentowali rekwizyty, będące wiernymi replikami historycznych oryginałów, m.in. stroje, miecze, zbroje, tarcze i inną broń, którą posługiwali się wojowie Mieszka I.
Projekt edukacyjny „Jak powstaje chleb? Od ziarenka do bochenka” klasy III
Gdyby chleb umiał mówić powiedziałby: „Szanujcie mnie, ponieważ na świecie jest wielu głodnych ludzi, spragnionych chleba!” ( św. brat Albert Chmielowski ) - to motto projektu edukacyjnego, realizowanego w klasach III we wrześniu i w październiku. W ramach projektu uczniowie:
poznali etapy pow
„Jak to ze lnem było”
W ramach projektu „ Od ziarenka do bochenka” klasy trzecie udały się do Muzeum Kultury Ludowej na zajęcia pt. „Jak to ze lnem było”.
Na początek bajka „Jak krecik dostał spodenki”. Uczniowie śledzili ile trudu musiał włożyć sympatyczny krecik, by móc założyć wymarzone spodenki z wielkimi kieszeniami.
Dzień Edukacji Narodowej
"Uczenie jest niekończącą się podróżą" to motto dzisiajszych obchodów Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole. Podczas uroczystego apelu, burmistrz Krzysztof Piwowarczyk wręczył nagrody pani dyrektor Halinie Anchim oraz Grażynie Wójcik naszej szkolnej bibliotekarce. Nagrody nauczycielom i procownikom administracji wręczyła także pani dyrektor. Życzenia składali zaproszeni goście oraz uczniowie z klas VI a i b, którzy wraz ze swoimi wychowawczyniami Elżbietą Gładczyńską i Bożeną Hoffmann przygotowali zabawne przedstawienie.
UROCZYSTOŚĆ ŚLUBOWANIA I PASOWANIA NA UCZNIA SP NR 2
Dzień 13 października na długo pozostanie w pamięci pierwszoklasistów Szkoły Podstawowej nr 2 w Węgorzewie. Tego dnia miała miejsce ważna uroczystość – apel z okazji Ślubowania i Pasowania na Ucznia.
Na początku uroczystości wystąpiła Pani Dyrektor Halina Anchim, która przywitała uczniów klas pierwszych, ich rodziców i opiekunów. Następnie pierwszoklasiści zaprezentowali program artystyczny w którym recytowali wiersze i śpiewali piosenki o szkole.
Najważniejszym momentem apelu było Ślubowanie na sztandar szkoły. Z pełnym skupieniem na twarzy uczniowie powtarzali tekst ślubowania za nauczycielem prowadzącym uroczystość.
W dalszej części apelu Pani Dyrektor dokonała ceremonii Pasowania dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej nr 2. Dotykając symbolicznie lewego ramienia dziecka ołówkiem przepasanym biało-czerwoną wstążką wypowiadała słowa: „Pasuję Cię na ucznia naszej szkoły”.
Na
Spotkanie z pisarką Renatą Piątkowską
6 października w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Węgorzewie gościliśmy znaną i cenioną autorkę książek dla dzieci, panią Renatę Piątkowską. Pisarce towarzyszyła lektorka Elżbieta Malwina Kożurno.
W spotkaniu uczestniczyły klasy Va i VIc wraz z p. Małgorzatą Dobrowolską i p. Grażyną Wójcik. Tematem była działalność bohaterki książki R. Piątkowskiej „Która to Malala?” Malala Yousafzai to pakistańska działaczka na rzecz praw kobiet, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla.
Historia nastoletniej dziewczynki, która miała odwagę przeciwstawić się reżimowi talibów i na swoim blogu opisywała tragiczną sytuację dziewcząt w pakistańskim szkolnictwie, wywarła ogromny wpływ na uczniów, uczestniczących w spotkaniu.
Wzruszyła opowieść o sile, która drzemie w każdym z nas, o tym, że warto walczyć i pomagać słabszym. Malala udowodniła, że wystarczy jeden odważny człowiek, by zainspirować całe
Pyszne bułeczki uczniów z klas III
Na początku października w ramach projektu „ Od ziarenka do bochenka” klasy trzecie były na wycieczce w Spytkowie, w Chlebowym Domku". Dzieci poznały technologię pieczenia chleba, samodzielnie przygotowały ciasto, upiekły drożdżowe bułeczki, które zjadły z dodatkiem miodu, powideł lub twarożku. Mogły zobaczyć dawne narzędzia używane do produkcji mąki, samodzielnie spróbować pozyskać mąkę poprzez mielenie w żarnach oraz rozcieranie ziaren kamieniem. Zobaczyły także szereg narzędzi rolniczych, które obecnie zostały zastąpione nowocześniejszymi maszynami. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że trzecioklasiści poznali zasady zdrowego, ekologicznego jedzenia, poznali pracę rolnika i piekarza. Wiele radości dostarczyło karmienie i głaskanie kurek hodowanych przez wlaścicieli na potrzeby rodziny.
Najnowszy numer "Dwójki Plus"
Zapraszamy do lektury pierwszego numeru naszej szkolnej gazetki "Dwójka Plus".
Wywiady z nauczycielkami Martą Kuszczak i Grażyną Wójcik,ciekawostki o diecie jesienno - zimowej, zasady bezpieczeństwa w Internecie i inne ciekawe tematy prezentuje redakcja gazetki: Katarzyna Doktór, Julia Sypniewska, Maria Wiatrak, Oliwia Ofierowicz i Katarzyna Krupa.
Rada Rodziców
Wpłat na Radę Rodziców - 40 zł od rodziny, można dokonywać bezpośrednio na nr konta:
62 9348 0000 0009 0098 2000 0010
Laboratoria Przyszłości w praktyce
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Plan działań na rzecz poprawy dostępności na lata 2023-2028
Głównym celem planu jest zainicjowanie działań, które umożliwią poszerzenie dostępności budynku szkoły do potrzeb osób z rożnym rodzajem niepełnosprawności. Jest on odpowiedzią na zapotrzebowanie osób niepełnosprawnych obecnych lub przyszłych uczniów, pracowników i użytkowników budynku szkoły.
Obecnie Szkoła w bardzo niewielkim stopniu jest dostosowana do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, wieku czy choroby. Stawia sobie jednak za cel podjęcie takich działań, by stała się placówką przyjazną i dostępną.
W wyniku analizy zostały wytypowane działania do przeprowadzenia w latach 2023-2028 w obszarach: architektonicznym oraz informacyjno – komunikacyjnym. Ich realizacja będzie uzależniona od dofinansowania przez organ prowadzący i udział w programach finansowych dedykowanych przez różne instytucje do ograniczenia utrudnień w dostępie do przestrzeni publicznej.
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
- Niedziela 06.07.2025
Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej
Informujemy, że w ramach projektu grantowego pn. Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej gmina Węgorzewo otrzymała dofinansowanie na zakup sprzętu i oprogramowania komputerowego. W ramach przyznanych środków nasza szkoła otrzymała 8 laptopów, które przekazaliśmy najbardziej potrzebującym uczniom.
Nasze certyfikaty
Certyfikat Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoły promującej bezpieczeństwo”
Certyfikat "Wielka Liga Czytelników"
Certyfikat "Szkoła Wierna Dziedzictwu"
Certyfikat " Akademia Bezpiecznego Puchatka"
Certyfikat " Szkoła przyjazna osobom niewidomym"