Aktualności
Jesienne liście - prace koła plastycznego klas I-III
Klasa Ia pomaga bezdomnym zwierzętom
Od kilku tygodni uczniowie klasy Ia przynosili do klasy karmę dla psów i kotów, makaron, koce, miski i inne przedmioty, które potrzebne są zwierzętom. Z wielkim zapałem zaangażowały się w Akcję Zima- pomoc bezdomnym zwierzętom. Od kilku lat akcję organizuje Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Węgorzewie. 21.11.2016r. uczniowie odwiedzili Redakcję Węgorzewskiego Tygodnia, aby przekazać zebrane produkty. Z wypiekami na twarzy opowiadały dlaczego należy pamiętać o bezdomnych zwierzętach. Zadowolone opuszczały Redakcję Tygodnika wiedząc, że dołożyły swoją cegiełkę w tę akcję.
Danuta Czuczko

Jak czytamy? Wrzesień i październik
CZYTELNICTWO KLAS I – III I ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO W MIESIĄCU WRZEŚNIU I PAŹDZIERNIKU 2016 R.
KLASA
LICZBA WYPOŻ. KSIĄŻEK
ŚREDNIA NA UCZNIA
MIEJSCE
3B
249
12,3
1
2B
220
11,5
2
2A
249
11,3
3
2C
220
10
4
2D
172
8,6
5
3C
137
8,6
5
3A
186
8,5
6
2E
164
8,2
7
3D
139
7,7
8
0p
180
7,2
9
ŚREDNIO NA JEDNEGO UCZNIA WYPADŁO 9,4 KSIĄŻEK.
CZYTELNICTWO KLAS IV - VI W MIESIĄCU WRZEŚNIU I PAŹDZIERNIKU 2016 R.
KLASA
LICZBA WYPOŻ. KSIĄŻEK
ŚREDNIA NA UCZNIA
MIEJSCE
5A
163
9,0
1
5C
153
7,3
2
6C
120
6,7
3
4A
160
6,2
4
6A
120
5,5
5
5B
117
5,3
6
6B
94
4,7
7
4B
110
4,6
8
ŚREDNIO NA JEDNEGO UCZNIA WYPADŁO 6,2 KSIĄŻEK
.
WYKAZ OSÓB, KTÓRE WYPOŻYCZYŁY NAJWIĘCEJ KSIĄŻEK W KL.I-III WE WRZEŚNIU I PAŹDZIERNIKU 2016R.
NAZWISKO I IMIĘ
KLASA
ILOŚĆ WYPOŻ. KSIĄŻEK
CHROBAK O.
2c
34
Kamizelich J.
2a
33
Szymański K.
2b
24
Pijarska J.
3b
24
Supranowicz V.
3b
23
Dudzińska D.
2a
22
Hawryluk A.
2b
20
Kuprewicz K.
2a
19
Balsewicz J.
2c
19
Kucharska J.
3c
19
WYKAZ OSÓB, KTÓRE WYPOŻYCZYŁY NAJWIĘCEJ KSIĄŻEK W KL.IV-VI WE WRZEŚNIU I PAŹDZIERNIKU 2016R.
NAZWISKO I IMIĘ
KLASA
ILOŚĆ WYPOŻ. KSIĄŻEK
Wasilewska G.
5a
18
Kaźmierczak K.
5a
16
Olszewska A.
4a
14
Kuszyńska W.
5a
14
Meszko A.
5a
14
Borkowska W.
5a
13
Fal S.
5c
13
Latosińska K.
4b
12
Bejnarowicz M.
5c
12
Predko N.
4a
12
Grażyna Wójcik
Mistrzostwa Powiatu Węgorzewskiego w Piłce Siatkowej „trójki” Szkół Podstawowych Dziewcząt i Chłopców 2016
17.11.2016 w Szkole Podstawowej nr 2 odbyły się Mistrzostwa Powiatu Węgorzewskiego w Piłce Siatkowej „trójki” Szkół Podstawowych Dziewcząt i Chłopców. W zawodach uczestniczyły drużyny dziewcząt i chłopców z SP1 Węgorzewo, SP 2 węgorzewo i SP Radzieje.
Naszą szkołę reprezentowali:
Chłopcy – Mnich Mateusz, Kozłowski Aleksander, Narewski Kacper, Gasiński Krzysztof, Drabyk Mikołaj, Sereda Patryk, Farelnik Jakub
Dziewczęta – Wojciechowska Zuzanna, Stępniak Natalia, Fal Sylwia, Głębocka Natalia, Sulowska Magdalena, Klimaszewska Zofia, Borkowska Wiktoria, Kocięda Gabriela.
Po ambitnej i sportowej rywalizacji nasze drużyny zajęły: chłopcy II miejsce, dziewczęta III miejsce.
Ewa Taraur
Założenie hodowli cebuli i pietruszki w Ia
W środę 16.11.2016r. uczniowie kl. I a podczas zajęć przyrodniczych postanowili założyć hodowlę roślin (cebuli i pietruszki). Przyniesione warzywa każdy uczeń przysypał w doniczce ziemią i oznakował wykonaną tabliczką ze swoim nazwiskiem. Wiedząc, że roślina do życia potrzebuje nie tylko żyznej gleby, ale też wody i odpowiedniej temperatury, dzieci podlały swoje warzywa i umieściły doniczki na parapetach. Teraz pozostało jedynie opiekować się roślinami i obserwować, kiedy pojawi się pierwszy szczypiorek lub natka pietruszki.
Danuta Czuczko
Jesienne zadumanie o Ojczyźnie - Gminny konkurs poezji w Budrach
09.11.2016r. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Budrach odbył się powiatowy konkurs recytatorski „Jesienne zadumanie o Ojczyźnie”, w którym uczniowie zaprezentowali własną interpretację poezji patriotycznej. Do eliminacji przystąpiło sześcioro reprezentantów naszej szkoły: Zuzanna Dudek – Stefańska – kl. I A, Martyna Świętochowska – kl. II A, Julia Czuczko – kl. III A, Cezary Jedliński – kl. IV A, Marcjanna Rymszewicz – kl. V C oraz Julia Kupibida - kl. VI A.
Po wysłuchaniu 30 reprezentantów szkół podstawowych jury przyznało II miejsce uczennicy klasy II A Martynie Świętochowskiej, w kategorii klas I – II oraz II miejsce uczennicy klasy III A Julii Czuczko, w kategorii klas III – IV.
Podczas konkursu jury wręczyło również nagrody uczniom wyróżnionym w konkursie plastycznym pt. „Mazury jesienią”. W konkursie tym uczennica klasy VI B Maria Wiatrak zajęła I miejsce, a Julia Czuczko z kl. III A otrzymała wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy!
Teresa Klukowska
Projekt edukacyjny klas II
W listopadzie 2016 r. klasy II rozpoczynają projekt edukacyjny pilotowany przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie pod hasłem:
"CO MOGĘ ZROBIĆ DLA SIEBIE I INNYCH W TRAKCIE REALNEGO ZAGROŻENIA, CZEKAJĄC NA PRZYBYCIE RATOWNIKÓW".
Od wielu lat istnieje w Polsce potrzeba edukowania społeczeństwa w zakresie właściwych zachowań w przypadku wystąpienia zagrożeń, które mogą być udziałem człowieka w otaczającym go świecie. Projekt w dużym stopniu dotyczy zagrożeń pożarowych. Autorzy projektu udostępniają film oraz komiksy o tej tematyce.Projektem „Co mogę zrobić dla siebie i innych w trakcie realnego zagrożenia, czekając na przybycie ratowników" objęci zostaną uczniowie wszystkich klas drugich oraz ich rodzice.
Projekt będzie trwał od listopada 2016 r. do końca marca 2017 r.
Po tym czasie do projektu mogą przystąpić kolejne klasy, którym zostaną udostępnione niezbędne materiały edukacyjne. Zapraszamy.
R. Podolska-Komińczyk
Narodowe Święto Niepodległości - pamiętajmy
Narodowe Święto Niepodległości obchodziliśmy w naszej szkole podczas uroczystego apelu. Na lekcjach uczniowie przypominali sobie najważniejsze wydarzenia oraz bohaterów tego święta. Aby utrwalić tę wiedzę na szkolnym korytarzu pojawiła się wystawa, która opowiada o najważniejszych zagadnieniach związanych z Narodowym Świętem Niepodległości. Wystawę wykonały p. Marzenna Pieczul i p. Agnieszka Joka w ramach projektu " Szkoła wierna dziedzictwu".
B.Ł
11 listopada Narodowe Święto Niepodleglości
10 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 w Węgorzewie odbył się apel z okazji Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dzieci z klas IIe i IVa przestawiły historię Polski w montażu słowno- muzycznym. W śpiewie dzieci wspomagali uczniowie klas szóstych i Va. Można było usłyszeć m.in. drugi hymn Polski „Rotę”, pieśń „My Pierwsza Brygada” czy „Piosenkę Małego Patrioty”. Uroczystość uświetnili zastępca burmistrza Pan Andrzej Lachowicz, kombatanci i zaproszeni goście. Uroczystość jest częścią projektu realizowanego przez szkołę pt. „Szkoła wierna dziedzictwu”. Apel przygotowały pani Alicja Barul i pani Marta Kuszczak oczywiście przy wsparciu niezastąpionych mam uczniów klasy IVa, które pomogły w charakteryzacji dzieci.
Marta Kuszczak
CO SIĘ DZIEJE W II A?
Na zajęciach przyrodniczych uczniowie II a dowiedzieli się jak wiele ważnych składników dla zdrowia człowieka zawierają owoce i warzywa. Dlatego też postanowili przekonać się o tym od strony praktycznej.
We wtorek 5 listopada dzieci zrobiły sałatkę owocową. Przyniosły wszystkie składniki oraz narzędzia do pracy. Ubrane były w piękne fartuszki. Praca była niełatwa i trochę niebezpieczna. Dlatego też największą uwagę zwrócili wszyscy właśnie na bezpieczeństwo podczas pracy.
Dzięki temu zadanie poszło sprawnie, a sałatki były wyśmienite.
Na ostatniej godzinie zrobiliśmy natomiast niezwykłe zwierzątka. Klasa wykazała się niezwykłym zaangażowaniem oraz kreatywnością.
TAK TRZYMAĆ!
Renata Podolska - Komińczyk
Sałatka owocowa klasy I a
„Sałatki owocowe są smaczne i zdrowe” – tę zasadę wyznają uczniowie z kl. I a, którzy 3 listopada 2016 r. na zajęciach technicznych postanowili przygotować sałatkę owocową. Na początku zajęć dzieci przygotowały stanowisko pracy, aby mogły wspólnie wykonać zaplanowaną sałatkę. Po umyciu rąk, z wielkim zapałem zabrały się do obierania, a następnie krojenia wcześniej umytych owoców, przestrzegając zasad bezpiecznego posługiwania się narzędziami kuchennymi, jakimi okazały się noże. Sprytnie obrały i pokroiły owoce, przyprawiły sałatkę sokiem z wyciśniętej cytryny i odrobiną cukru. W końcu nadeszła dawno oczekiwana przez wszystkich chwila, czyli degustacja sałatki. Smakowała wybornie, bo zdrowa i wykonana własnoręcznie.
Danuta Czuczko
Majsterkowicze z II e
27 października dzieci z klasy IIe wybrały się na wycieczkę do Ełku. Na początku pojechaliśmy do Castoramy, gdzie dzieci brały udział w zajęciach pt. Majsterkowo. Na początku dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje market i jakie maszyny są tam potrzebne. Następnie IIe wykonała smartphony z... drewna. Zabawa była przednia przy wykonywaniu jak i po stworzeniu najnowszego modelu iPhona 7s. Telefony te są bezawaryjne - nawet jak spadną na podłogę nic im się nie stanie. Ładowanie? Nic prostszego! Wystarczy podłączyć się do kolczyka czy szlufki w spodniach i gotowe. Po zajęciach każdy otrzymał dyplom i gadżety, a na koniec oczywiście wszyscy zrobili sobie sweet phocie;p Nie obyło się bez wyłonienia laureata - twórcy najlepszego modelu, który otrzymał nagrodę specjalną. Następnie udaliśmy się do najsłodszej kawiarni w mieście, gdzie dzieci własnoręcznie wykonały przepyszne lizaki. Szczerze polecamy te miejsca na weekendowe wypady.
Marta Kuszczak
Dla Mateusza
Samorząd Uczniowski zakończył akcję zbierania pieniędzy dla chorego Mateusza w ramach fundacji Czerwone Serduszko. Do akcji czynnie włączyło się Ognisko Wychowawcze ,,Przyjazny kącik’’ , organizując kiermasz ozdób wykonanych przez wychowanków i przeznaczając dochód na naszą szkolną akcję. Nad organizacją kiermaszu czuwała Pani Agata Wiszniewska- Kubiszyn. W sumie zebrano 810 zł 66 groszy. Dziekujemy wszystkim ofiarodawcom. Dobro wraca!!!
Małgorzata Dobrowolska
Surówka "Samo zdrowie" II c
Uczniowie z klasy II c wykonali dzisiaj Jesienną surówkę „Samo zdrowie”na podstawie przepisu z wiersza M. Strzałkowskiej. Po przygotowaniu stanowiska pracy i umyciu rąk drugoklasiści z zapałem zabrali się do pracy. Obierali, kroili i tarkowali warzywa, łupali orzechy, a na koniec wspólnie degustowali surówkę. Samodzielnie wykonane danie bardzo dzieciom smakowało. Niektórzy zjedli kilka dokładek, inni zabrali porcję do domu aby poczęstować rodziców.
B.Ł
Przepis na surówkę "Samo zdrowie"
Pokrój kapustę na kawałeczki
i pokrojoną włóż do miseczki.
Umyj ogórek, obierz dokładnie,
po czym w kosteczkę pokrój go zgrabnie.
Marchew umyj, obierz ze skórki,
zetrzyj na tarce na cienkie wiórki.
Rozłup orzechy, wyrzuć łupiny,
a środek pokrusz w małe drobiny.
Na koniec pokrój umytą natkę,
połącz składniki w jedną sałatkę
i wszystko razem mieszaj chwileczkę,
dodając miodu jedną łyżeczkę.*
Potem sałatkę odstaw na boczek.
Gdy puści pełen witamin soczek,
wygodnie sobie przy stole siadaj
i samo zdrowie łyżką zajadaj.
Lekcja historii z Mieszkiem I
21 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w żywej lekcji historii i przenieśli się w czasy Polski wczesnopiastowskiej: tworzenia państwa polskiego przez Mieszka I, okoliczności przyjęcia przez Mieszka chrztu, organizacji państwa i drużyny Mieszka I.
Opowieści o życiu codziennym w X wieku, panujących zwyczajach, okolicznościach zawarcia związku małżeńskiego Mieszka z Dobrawą sprawiły, że uczniowie chętnie słuchali i wcielali się w historyczne postacie. Członkowie Zaciężnej Chorągwi Rycerskiej "Apis" prezentowali rekwizyty, będące wiernymi replikami historycznych oryginałów, m.in. stroje, miecze, zbroje, tarcze i inną broń, którą posługiwali się wojowie Mieszka I.
W trakcie pokazu chętni mogli sprawdzić ile waży broń i zbroja. Zakładali na siebie ciężką kolczugę i próbowali się w niej poruszać.Prowadzący Jacenty Ordowski poprowadził lekcję w sposób ciekawy i humorystyczny, dlatego wszyscy wykazali duże zainteresowanie tematem, aktywnie uczestniczyli w przedstawianych wydarzeniach historycznych.
Bożena Skrypoczka
Projekt edukacyjny „Jak powstaje chleb? Od ziarenka do bochenka” klasy III
Gdyby chleb umiał mówić powiedziałby: „Szanujcie mnie, ponieważ na świecie jest wielu głodnych ludzi, spragnionych chleba!” ( św. brat Albert Chmielowski ) - to motto projektu edukacyjnego, realizowanego w klasach III we wrześniu i w październiku. W ramach projektu uczniowie:
- poznali etapy powstawania pieczywa,
- dowiedzieli się na czym polega praca rolnika, młynarza, piekarza i poznali miejsca w których pracują: pole, młyn, piekarnia,
- poznali rodzaje roślin uprawianych na polu (zbożowe, oleiste, wlókniste i okopowe),
- poznali 4 podstawowe gatunki zbóż (żyto, pszenica, owies i jęczmień), potrafią omówić ogólną budowę zboża
- potrafią wymienić rodzaje pieczywa i innych produktów zbożowych oraz wyjaśnić różnice między zbożami ozimymi i jarymi,
- znają składniki potrzebne do wypieku chleba, a także znają i potrafią wymienić inne wyroby piekarni,
- potrafią samodzielnie upiec bułkę pszenną,
- szanują chleb jako podstawę naszego codziennego pożywienia,
- wiedzą jak kiedyś pozyskiwano włókno z lnu na tkaniny,
- wykonali wiele atrakcyjnych prac plastycznych,
- chętnie współpracowali w grupach i indywidualnie, integrowali się z kolegami z innych klas podczas wycieczek
Ewaluacją projektu były – sprawdzian weryfikujący zdobytą wiedzę, zajęcia praktyczne ( wykonywanie prac plastycznych, pieczenie bułek podczas warsztatów, wykonanie kołaczy z masy solnej i ziaren, projektowanie stroju z lnianego płótna po lekcji muzealnej).
Uczniowie podczas podsumowania projektu podkreślali atrakcyjność zajęć zorganizowanych poza szkołą - wizyta w piekarni, lekcja muzealna w Muzeum Kultury Ludowej oraz pieczenie bułek w Chlebowym Domku w Spytkowie.
B.Ł
Jak_powstaje_chleb._Od_ziarenka_do_bochenka_projekt_edukacyjny__klasy_III.docx
Archiwum Aktualności