Strona główna
Kuchnia "WęgorzEwa" zaprasza na odcinek 2: Na bankiecie u pierwszego burmistrza
Czy pierwszy burmistrz Węgorzewa, Adam Krupa, wydał ucztę z okazji przyznania praw miejskich? Jeśli tak, gdzie się odbyła i co na niej spożywano?
- … dla powszechnego rozwoju, podniesienia i poprawy naszego księstwa… założono i zbudowano nowe miasto… - mruczał trochę po polsku, a trochę po niemiecku Adam Krupa, nowo usmażony burmistrz, nowego miasta
w Prusiech Książęcych. Szedł ostrożnie główną ulicą Węgoborga, jak zaczęli wnet nazywać Angerburg, coraz liczniej przybywający w te okolice osadnicy z Polski. Burmistrz z namysłem omijał co większe kałuże i końskie kupy, starając się ciżem, które dopiero co nabył na pierwszym
z 3 corocznych jarmarków, jakie łaskawie książę Pan im nadał, zbytnio nie ubrudzić. Adam Krupa bywał nieco w świecie, zdarzyło mu się odwiedzić w młodości i Królewiec i Elbląg. Wiedział, jak jadali bogaci mieszczanie wielkich miast. Teraz godnie zmierzał do dawnego za
Konkurs fotograficzny pt. "Las – moja miłość"
W marcu tego roku nasza szkoła przystąpiła do udziału w ogólnopolskim konkursie fotograficznym pt.: Las – moja miłość. Mogli w nim wziąć udział zarówno uczniowie, jak i rodzice i nauczyciele.
Każdy z uczestników mógł przysłać 5 zdjęć w dwóch kategoriach:
- Leśne szczegóły
- Zdjęcie krajobrazowe
Na adres konkursu wpłynęło 100 zdjęć. Komisja (w składzie: p. Cezary Tryk, p. Anna Pietruszewska, p. Bożena Hoffmann) wybrała wśród nich te, które zakwalifikowały się do etapu ogólnopolskiego.
Zespół Szkół im. Marii Curie - Skłodowskiej w Kętrzynie
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji promocyjnej Zespołu Szkół im. Marii Curie - Skłodowskiej w Kętrzynie
ŻYCIE W ULU oczami uczniów klas I a
W ramach zajęć plastyczno - technicznych uczniowie klasy I a przedstawili fragment życia w ulu, prezentując rolę pszczół robotnic, wykonując woskowe plastry. Efekty ich pracy widoczne są na zamieszczonych zdjęciach.
Wych. klasy Agnieszka Proniewska
Kuchnia WęgorzEwa: Odcinek 1: Na krzyżackim stole
Co jedli Krzyżacy w węgorzewskim zamku? Czy znali ciasta, desery? Jak często jedli mięso i jakie? Krzyżackie uczty na zamku w Angerburgu, może nie były tak wykwintne jak u wielkiego mistrza w Malborku, ale niczego tu nie zbywało.
Późnym popołudniem szóstego kwietnia roku pańskiego 1407, prokurator zamku
w Angerburgu, błądził wzrokiem za ostatnimi promieniami słońca, jaskrawo odbijającymi się od wód otaczającej zamek Węgorapy. Dopiero teraz poczuł zapachy rozchodzące się
z zamkowej kuchni. To przez nie, nie mógł zebrać myśli… gdyż starał się zrozumieć przesłanie zmarłego kilka dni wstecz Konrada von Junginge, który swego brata Ulricha nazwał głupcem i przestrzegł przed wyborem na wielkiego mistrza. Porzuciwszy ponure myśli, ruszył do refektarza, gdzie miejsce przy stole zajęli już pozostali bracia i półbracia. Dał znak do czytania Ewangelii, poczym zasiedli do wieczerzy. W mig na st
Wiosenne spacery IIC
W końcu zrobiło się ciepło i spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu. Postanowiliśmy znaleźć wszystkie węgorzewskie pomniki przyrody. Byliśmy w Parku Helwinga, na Wzrórzu Milthalerów, przy zamku, na ulicy Pionierów. Najbardziej spodobał nam się ok. 270 - letni dąb ukryty za budynkiem zwanym " starym sądem".
HARMONOGRAM WYPOŻYCZEŃ KSIĄŻEK DLA KLAS IV-VIII W DNIACH 17.V-28.V.2021
W związku, z powrotem klas IV-VIII, od 17 maja 2021 do szkół i wprowadzeniem nauki w systemie hybrydowym, biblioteka szkolna ustala następujący harmonogram (w dn.17-28 V.) wypożyczeń książek dla poszczególnych klas:
„W ŚWIECIE WIERSZY Juliana Tuwima” – konkurs czytelniczy dla klas II i III
Zapraszamy do udziału w konkursie czytelniczym klas II i III
Cele:
· Rozbudzenie zamiłowań i zainteresowań czytelniczych twórczością Juliana Tuwima.
· Popularyzacja twórczości Juliana Tuwima.
Kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz pobudzanie aktywności czytelniczych uczniów.
·Wyrabianie nawyków właściwej rywalizacji oraz wspólnej wesołej zabawy.
"Twoja rodzina - Twoja siła"
W związku z realizacją przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Węgorzewie Projektu pn. "Twoja rodzina - Twoja siła" informujemy, iż w dniu 14 maja br. rozpoczyna się procedura rekrutacyjna uczestników do III Grupy w/w projektu.
Szczegółowe informacje znajdują się w załączonych dokumentach.
Burza w szklance wody - zabawy z wodą uczniów kl. 1 a
Poruszając temat znaczenia wody w życiu wszystkich organizmów żywych, w ramach ed. przyrodniczej, uczniowie klasy I a przeprowadzili doświadczenia z wykorzystaniem wody, zarówno ciepłej, jak i gorącej. Zajęcia uczniowie rozpoczęli od szacowania ilości wody w różnych pojemnikach. Następnie, korzystając ze słomek, wywołali burzę w szklance wody, po czym sprawdzali przepuszczalność cynamonu, zanurzając palec w szklance z wodą. Ponadto, uczniowie sprawdzali, co stanie się z balonem, gdy butelkę z wodą włożymy do miski z wodą gorącą i zimną. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali doświadczenie z przechodzącą wodą z wykorzystaniem barwników. Zaobserwowali pierwsze reakcje, jednakże wynik wspomnianego doświadczenia będzie widoczny niebawem.
Zmiana dodatkowych dni wolnych
Informujemy o zmianie dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno- wychowawczych w roku szkolnym 2020/2021. W związku z wprowadzeniem nauki stacjonarnej w klasach I-III i hybrydowej w klasach IV –VIII, uczniowie realizują obowiązek szkolny również 24.05.2021 r. ( poniedziałek) i 28 .05.2021 ( piątek).W dniach 25 - 27.05. 2021 r. uczniowie klas I-VII nie mają zajęć lekcyjnych – stacjonarnych i zdalnych. W tym czasie odbywają się egzaminy ósmoklasisty.Plan dodatkowych dni wolnych po zmianach znajduje się w zakładce "rodzice i uczniowie" - pozakładka "dokumenty szkoły".
„Kuchnia WęgorzEwa” zaprasza na: Smaki Węgorzewa – czyli od różnorodności do …
Historia miejsc, to przede wszystkim historia ludzi, którzy je tworzyli, żyli w nich, umierali, przekształcali, bronili, upiększali… To historia domów, ale i tego z czego powstały, błysk słońca na kamieniu ciosanym przez czeladnika kamieniarza, gdy ten pod rozłożystą lipą po zbytnich swawolach dnia wczorajszego oddawał się drzemce… to historia zaklęta w korze dębu, którego niewidzialna ręka proboszcza na chwałę Pańską przy kościele z czerwonej cegły, w dołek z delikatnością przyrodnika wkładała….
Konsultacje Strategii RP na rzecz młodego pokolenia
Przekazujemy informacje dotyczące zaproszenia zainteresowanych uczniów klas VII- VIII, szczególnie członków Samorządów Uczniowskich do wzięcia udziału w konsultacjach Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia, które dla młodzieży województwa warmińsko-mazurskiego odbędą się 18 maja br.
Będzie to kolejna z wojewódzkich konferencji konsultacyjnych, na której wszyscy młodzi ludzie z województwa warmińsko-mazurskiego otrzymają możliwość zgłaszania pomysłów do „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia”, wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej.
Cytaty o książce promujące czytanie
ZACHĘCAMY WAS DO CZYTANIA KSIĄŻEK. CZYTANIE KSIĄŻEK NIE MUSI BYĆ NUDNE NAPRAWDĘ MOŻNA SIĘ PRZY TYM DOBRZE BAWIĆ, A TAKŻE UCZYĆ.
Bibliotekarki szkolne:Monika Śmierzyńska i Grażyna Wójcik
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
W bibliotece z książek na półkach
Trąbią słonie kuka kukułka
Kwitnie paproć krzyczą Indianie
Szumią żagle na oceanie
W bibliotece znajdziesz wszystko
to co chcesz:
Starą prawdę, mądrą bajkę
piękny wiersz.
-Krystyna Wodnicka " W bibliotece".
Wszystkim Bibliotekarzom, a w szczególności naszej Pani Grażynce i Pani Monice życzymy wytrwałości i satysfakcji z pracy.
„Zaklinamy wiosnę”
Za oknami ciągle szaro, buro i ponuro, Wiosna się nie spieszy, dlatego uczniowie klas II a i II b postanowili w świetlicy wprowadzić trochę słońca i uśmiechu. Pomogły w tym słoneczka, które zrobiliśmy na dzisiejszych zajęciach. Wszyscy starali się z całych sił, pracowali z wielkim zaangażowaniem, aby wreszcie przywołać tę prawdziwą wiosnę, na którą tak czekamy z utęsknieniem.
„Jak radzić sobie ze stresem"
Ósmoklasisto!
Przed Tobą pierwszy, ważny egzamin.
Na pewno w związku z tym odczuwasz wiele emocji, również tych trudnych.
Zapraszamy Cię do zapoznania się z materiałami „Jak radzić sobie ze stresem”.
Rada Rodziców
Wpłat na Radę Rodziców - 40 zł od rodziny, można dokonywać bezpośrednio na nr konta:
62 9348 0000 0009 0098 2000 0010
Laboratoria Przyszłości w praktyce
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Plan działań na rzecz poprawy dostępności na lata 2023-2028
Głównym celem planu jest zainicjowanie działań, które umożliwią poszerzenie dostępności budynku szkoły do potrzeb osób z rożnym rodzajem niepełnosprawności. Jest on odpowiedzią na zapotrzebowanie osób niepełnosprawnych obecnych lub przyszłych uczniów, pracowników i użytkowników budynku szkoły.
Obecnie Szkoła w bardzo niewielkim stopniu jest dostosowana do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, wieku czy choroby. Stawia sobie jednak za cel podjęcie takich działań, by stała się placówką przyjazną i dostępną.
W wyniku analizy zostały wytypowane działania do przeprowadzenia w latach 2023-2028 w obszarach: architektonicznym oraz informacyjno – komunikacyjnym. Ich realizacja będzie uzależniona od dofinansowania przez organ prowadzący i udział w programach finansowych dedykowanych przez różne instytucje do ograniczenia utrudnień w dostępie do przestrzeni publicznej.
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
- Czwartek 10.07.2025
Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej
Informujemy, że w ramach projektu grantowego pn. Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej gmina Węgorzewo otrzymała dofinansowanie na zakup sprzętu i oprogramowania komputerowego. W ramach przyznanych środków nasza szkoła otrzymała 8 laptopów, które przekazaliśmy najbardziej potrzebującym uczniom.
Nasze certyfikaty
Certyfikat Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoły promującej bezpieczeństwo”
Certyfikat "Wielka Liga Czytelników"
Certyfikat "Szkoła Wierna Dziedzictwu"
Certyfikat " Akademia Bezpiecznego Puchatka"
Certyfikat " Szkoła przyjazna osobom niewidomym"