Strona główna
Nasi wolontariusze znowu w akcji!
Tym razem w czwartkowe popołudnie (26 kwietnia), nasi uczniowie wraz z członkami Młodzieżowej Rady Miejskiej na czele z p. Aleksandrą Kiełczewską oraz uczniami Gimnazjum im. J. A. Helwinga w Węgorzewie ( pod opieką p. Bożeny Cudowskiej) sadzili bratki wokół fontanny na Placu Wolności. Na miejscu wszystkim wolontariuszom za wspaniałą inicjatywę podziękował burmistrz Węgorzewa p. Krzysztof Piwowarczyk.
Czwartoklasiści w Toruniu
W dniach 24-25 kwietnia my, czyli uczniowie klas: 4b, 4c, 4d, wybraliśmy się na wycieczkę do Torunia. Pierwszym przystankiem był Golub-Dobrzyń, gdzie mogliśmy podziwiać zamek oraz piękną panoramę miasta. Następnie w Grębocinie mieliśmy okazję poznać historię pisma, ćwiczyć kaligrafię gęsim piórem, wykonać kartkę papieru metodą czerpania oraz wydrukować stronę na ręcznej maszynie drukarskiej. W Toruniu zwiedzaliśmy starówkę w towarzystwie pani przewodnik, która zapoznała nas z historią miasta. Następnego dnia piekliśmy pierniki, bawiliśmy się w „Domu legend”, odwiedziliśmy bazę na Marsie oraz poznaliśmy historię i budowę Ziemi. Do domu przywieźliśmy dużo wrażeń i pierników! Wycieczkę zorganizowały panie: Grażyna Cukrowska, Grażyna Cieślik, Jolanta Subocz.
Święto Flagi oraz Święto Konstytucji 3 Maja
Na szkolnym korytarzu pojawiła się ekspozycja przybliżająca uczniom nadchodzące wydarzenia: Święto Flagi oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Wystawę wykonała Bożena Aleksandrowicz wychowawczyni klasy Ia. W piątek 27 kwietnia odbędzie się uroczysty apel, podkreślający znaczenie nadchodzących uroczystości.
Apel upamiętniający 78 rocznicę zbrodni katyńskiej
13 kwietnia w naszej szkole odbył się apel upamiętniający 78 rocznicę zbrodni katyńskiej. Oprócz informacji na temat bestialskiego zamordowania polskich patriotów przez NKWD w 1940 r. uczniowie mieli okazję wysłuchać recytacji wierszy: Alicji Patey Grabowskiej "Impresje katyńskie"; Feliksa Kowalskiego "Katyń"; Kazimiery Iłłakowiczówny "O Boże!" w wykonaniu dziewcząt z Koła Recytatorskiego: KatarzynyDoktór, Marii Wiatrak, Sylwii Paluszkiewicz, Urszuli Juszyńskiej, Weroniki Stromidło.
Szkolne eliminacje do Powiatowego Konkursu Czytelniczego Dla Klas III "Polskie góry"
20 kwietnia odbyły się szkolne eliminacje do Powiatowego Konkursu Czytelniczego Dla Klas III "Polskie góry". Spośród 15 uczestników pierwsze miejsce zajęła Amelia Grzmil z klasy III c, drugie Martyna Noga z klasy III e, trzecie Olaf Szarmacher z klasy III c.
Amelia i Martyna będą reprezentować naszą szkołę podczas Powiatowego Konkursu Czytelniczego Dla Klas III "Polskie góry" 15 maja. Gratulujemy!!!
Nasi wolontariusze uczcili Światowy Dzień Ziemi
21 kwietnia wolontariusze z naszej szkoły wraz z Młodzieżową Radą Miejską i mieszkańcami Węgorzewa uczcili Światowy Dzień Ziemi poprzez oczyszczanie miasta, tj. terenu zamku, pobocza dróg z Węgorzewa do wzgórza nad Święcajtami − ulic miasta, Jasnej, Chrobrego i Bema, nabrzeża jeziora. W akcję zaan
Projekt edukacyjny "Pogoda" realizowany w pierwszych klasach
Wraz z nadejściem wiosny uczniowie klas I podjęli się realizacji projektu edukacyjnego "Pogoda". Główne cele podjętych działań to zainteresowanie badaniem elementów przyrody, planowanie i prowadzenie obserwacji oraz jej dokumentowanie, a także wyciągnięcie wniosków z prowadzonych badań. Wyniki swoich obserwacji uczniowie przedstawili w postaci indywidualnych "Kalendarzy pogody". Poza samodzielnymi obserwacjami uczniowie mieli także możliwość m.in. obejrzenia filmów edukacyjnych związanych z pogodą, wykonywania ćwiczeń multimedialnych z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, a także prowadzenia klasowego Kalendarza zjawisk pogodowych. Z piosenką na ustach o Pani Wiośnie, wybierając się na pieszą wycieczkę do parku, uczniowie poszukiwali oznak wiosny. Na zajęciach plastyczno - technicznych wykonali jedną z nich, czyli bociana z papierowego talerzyka oraz postać Pani Wiosny.
Sukces Filipa
Miło nam poinformować o kolejnym sukcesie naszych uczniów. Tym razem mamy okazję zaprezentować ucznia klasy VIIb, Filipa Wasiaka, który zdobył tytuł laureata oraz IV miejsce w województwie w ogólnopolskim konkursie "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej". Ucznia do konkursu przygotowywał Cezary Tryk, nauczyciel historii i wicedyrektor w naszej szkole. Konkurs organizowany jest przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty przy współpracy z wszystkimi Kuratorami w kraju oraz pod patronatem m.in. takich instytucji jak Ministerstwo Obrony Kraju, Wojsko Polskie, Muzeum Wojska Polskiego. Konkurs składa się z IV etapów - szkolnego, rejonowego, wojewódzkiego i centralnego. Do etapu centralnego kwalifikuje się tylko dwóch najlepszych uczestników z etapu wojewódzkiego. Filip zajmując IV miejsce miał spore szanse na udział w etapie central
Uczniowie klas trzecich po raz drugi podkreślają ważność logicznego myślenia!
W dniu 9 marca 2018 roku, po raz drugi, uczniowie z klas III i IV naszej szkoły wzięli udział w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE LOGICZNEGO MYŚLENIA organizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej z siedzibą w Warszawie.
W tym roku szkolnym część uczniów po raz drugi reprezentowało naszą szkołę w ww. konkursie (4 uczniów z klasy IV). Niektórzy uczniowie wzięli w nim udział po raz pierwszy. Jednakże cieszy fakt, że liczba uczestników wzrosła prawie dwukrotnie (15 uczniów). Oto oni:
Zakończyliśmy akcję "Nasiona dla Afryki"
Zakończyliśmy akcję "Nasiona dla Afryki" zorganizowaną przez Szkolne Koło Wolontariatu oraz Szkolne Koło "Caritas" . Do naszej zbiórki przyłączyli się także wolontariusze z węgorzewskiego liceum. Wspólnie uzbieraliśmy 463 paczki nasionek, które pomogą w pozyskaniu żywności dla podopiecznych misji Sióstr Boromeuszek w Zambii.
Świętujemy urodziny Węgorzewa
W związku z przyznaniem naszej szkole certyfikatu Szkoła Wierna Dziedzictwu od 9 do 12 kwietnia nasi uczniowie uczestniczą w lekcjach muzealnych zatytułowanych "Gdzie rzeka, gdzie kanał?", prowadzonych przez dra Jerzego Łapo w ramach muzealnego świętowania 447. rocznicy nadania praw miejskich Węgorzewu. Uczniowie zdobywają wiadomości na temat historii naszego miasta, rzeki i kanałów, które w dawnych czasach przecinały wegorzewski gród. Dużym zaintarasowaniem cieszy się mini makieta przedstawiająca zasadę działania węgoborskiego/węgorzewskiego wodociągu z 1740 roku.
KONKURS „100 życiorysów uczniów i nauczycieli na 100-lecie Niepodległej – wzory osobowe godne naśladowania”
Pragniemy poinformować, że w ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski, jak również w trosce o wychowanie dzieci i młodzieży inspirowane wzorcami osobowymi, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty ogłasza wojewódzki konkurs pt. „100 życiorysów uczniów i nauczycieli na 100-lecie Niepodległej – wzory osobowe godne naśladowania”. Konkurs adresowany jest do nauczycieli, uczniów i rodziców.
Życzenia wielkanocne
Cyprian Kamil Norwid
Krzyż i dziecko
– Ojcze mój! Twa łódź
Wprost na most płynie –
Maszt uderzy!…wróć…
Lub wszystko zginie.Patrz! Jaki tam krzyż,
Krzyż niebezpieczny –
Maszt się niesie w zwyż,
Most mu poprzeczny –– Synku! Trwogi zbądź:
To znak – zbawienia;
Płyńmy! Bądź co bądź –
Patrz, jak? Się zmienia…
Eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod nazwą. „Młodzież zapobiega pożarom”
W dniu 27.03.2018 r. na terenie Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Węgorzewie odbyły się eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod nazwą. „Młodzież zapobiega pożarom” organizowanym przez Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Węgorzewie. Naszą szkołę pod przewodnictwem p. Agnieszki Proniewskiej reprezentowało troje uczniów: dwie uczennice z klasy VI b: Hanna Opałka i Małgorzata Śmigielska oraz uczeń klasy VI c, Mikołaj Drabyk.
I miejsce w Mistrzostwach Rejonu w Mini Piłce Siatkowej "2" chłopców
22 marca w Bartoszycach uczniowie Kacper Sierakowski, Michał Bagiński, Bartosz Kopiczko, Bartosz Oryńczak i Jakub Drabyk zdobyli I miejsce w Mistrzostwach Rejonu w Mini Piłce Siatkowej "2" chłopców. Tym samym zakwalifikowali się do Mistrzostw Regionu. Gratulujemy!
Ewa Taraur
IIIC i obrzędy wiosenno - wielkanocne w Muzeum Kultury Ludowej
We wtorek 27 marca uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej pt. „Obrzędowość okresu wiosennego i wielkanocnego”. Dowiedzieliśmy się kto to był Pucherok i dlaczego chłopcy w okresie wielkanocnym przebierali się za koguty! Poznaliśmy zwyczaj Diabelskiej Nocy, kiedy robiono psikusy gospodarzom i zwyczaje polewania wodą i żartobliwego smagania po łydkach wierzbowymi gałązkami w śmigus dyngus. Poznaliśmy także zabawy w taczanie jajek i „ślepą babkę”. A wszystko to opowiedziała i zaprezentowała nam pani etnograf Roksana Butrym z Muzeum Kultury Ludowej.
Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania dla klas czwartych
22 marca w Szkole Podstawowej nr 1 w Węgorzewie odbył się Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania dla klas czwartych. Naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczniów. Każdy uczestnik czytał fragment swojej ulubionej książki, a komisja oceniała poprawność, płynność, dykcję oraz interpretację tekstu. Miło nam poinformować, że trzecie miejsce zajął uczeń klasy IV b Paweł Artymowicz.
Mistrzostwach Powiatu Węgorzewskiego w Indywidualnym Turnieju Szachowym w Radziejach
21 marca 2018 r. nasi uczniowie wzięli udział w Mistrzostwach Powiatu Węgorzewskiego w Indywidualnym Turnieju Szachowym w Radziejach. W turnieju wzięło udział 46 osób, a naszą szkołę reprezentowało 9 uczniów: Kraśniewski Grzegorz 3c, Szarmacher Olaf 3c, Korbus Natan 3b, Pietrasz Wiktor 3b, Latosiński Radek 3e, Klincewicz Wojtek 3e, Kukuła Remigiusz 3a, Drozd Wojtek 5b, Farelnik Kuba 6a. Był to trudny i wyczerpujący turniej rozgrywany w kategoriach" młodzik" i "junior". Zawodnicy reprezentowali wysoki poziom. Nasi uczniowie stanęli na podium, a tym, którym się to nie udało zajęli miejsca w I połowie swojej kategorii wiekowej.
Malowanie pisanek w MKL - klasa IIIA
W marcu klasa III a w ramach projektu „Być może to twój zawód” wybrała się do Muzeum Kultury Ludowej na malowanie pisanek. Uczniowie poznali bardzo starą technikę malowania pisanek woskiem oraz wielokrotnego ich kolorowania. Prócz pisanki z jajka kurzego, dzieci zrobiły też pisankę z jajka gęsiego.
I Szkolny Turniej Szachowy 12, 14 marca 2018 r.
W rozgrywkach wzięło udział 25 uczniów: 20 z klas III-IV i 5 z klas V-VI.
Pierwszą część przeprowadzono 12 marca i wyłoniono 10 uczniów klas III i 4 z klas V-VI, którzy przeszli do drugiej tury rozgrywek. Drugą turę rozegrano 14 marca.
Zwyciężyli:
I Natan Korbus 3b - 10,5 pkt
II Olaf Szarmacher 3c -9 pkt
Rada Rodziców
Wpłat na Radę Rodziców - 40 zł od rodziny, można dokonywać bezpośrednio na nr konta:
62 9348 0000 0009 0098 2000 0010
Laboratoria Przyszłości w praktyce
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Plan działań na rzecz poprawy dostępności na lata 2023-2028
Głównym celem planu jest zainicjowanie działań, które umożliwią poszerzenie dostępności budynku szkoły do potrzeb osób z rożnym rodzajem niepełnosprawności. Jest on odpowiedzią na zapotrzebowanie osób niepełnosprawnych obecnych lub przyszłych uczniów, pracowników i użytkowników budynku szkoły.
Obecnie Szkoła w bardzo niewielkim stopniu jest dostosowana do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, wieku czy choroby. Stawia sobie jednak za cel podjęcie takich działań, by stała się placówką przyjazną i dostępną.
W wyniku analizy zostały wytypowane działania do przeprowadzenia w latach 2023-2028 w obszarach: architektonicznym oraz informacyjno – komunikacyjnym. Ich realizacja będzie uzależniona od dofinansowania przez organ prowadzący i udział w programach finansowych dedykowanych przez różne instytucje do ograniczenia utrudnień w dostępie do przestrzeni publicznej.
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
- Sobota 05.07.2025
Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej
Informujemy, że w ramach projektu grantowego pn. Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej gmina Węgorzewo otrzymała dofinansowanie na zakup sprzętu i oprogramowania komputerowego. W ramach przyznanych środków nasza szkoła otrzymała 8 laptopów, które przekazaliśmy najbardziej potrzebującym uczniom.
Nasze certyfikaty
Certyfikat Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoły promującej bezpieczeństwo”
Certyfikat "Wielka Liga Czytelników"
Certyfikat "Szkoła Wierna Dziedzictwu"
Certyfikat " Akademia Bezpiecznego Puchatka"
Certyfikat " Szkoła przyjazna osobom niewidomym"