Świętujemy urodziny Węgorzewa
W związku z przyznaniem naszej szkole certyfikatu Szkoła Wierna Dziedzictwu od 9 do 12 kwietnia nasi uczniowie uczestniczą w lekcjach muzealnych zatytułowanych "Gdzie rzeka, gdzie kanał?", prowadzonych przez dra Jerzego Łapo w ramach muzealnego świętowania 447. rocznicy nadania praw miejskich Węgorzewu. Uczniowie zdobywają wiadomości na temat historii naszego miasta, rzeki i kanałów, które w dawnych czasach przecinały wegorzewski gród. Dużym zaintarasowaniem cieszy się mini makieta przedstawiająca zasadę działania węgoborskiego/węgorzewskiego wodociągu z 1740 roku.
KONKURS „100 życiorysów uczniów i nauczycieli na 100-lecie Niepodległej – wzory osobowe godne naśladowania”
Pragniemy poinformować, że w ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski, jak również w trosce o wychowanie dzieci i młodzieży inspirowane wzorcami osobowymi, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty ogłasza wojewódzki konkurs pt. „100 życiorysów uczniów i nauczycieli na 100-lecie Niepodległej – wzory osobowe godne naśladowania”. Konkurs adresowany jest do nauczycieli, uczniów i rodziców.
Życzenia wielkanocne
Cyprian Kamil Norwid
Krzyż i dziecko
– Ojcze mój! Twa łódź
Wprost na most płynie –
Maszt uderzy!…wróć…
Lub wszystko zginie.Patrz! Jaki tam krzyż,
Krzyż niebezpieczny –
Maszt się niesie w zwyż,
Most mu poprzeczny –– Synku! Trwogi zbądź:
To znak – zbawienia;
Płyńmy! Bądź co bądź –
Patrz, jak? Się zmienia…
Eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod nazwą. „Młodzież zapobiega pożarom”
W dniu 27.03.2018 r. na terenie Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Węgorzewie odbyły się eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod nazwą. „Młodzież zapobiega pożarom” organizowanym przez Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Węgorzewie. Naszą szkołę pod przewodnictwem p. Agnieszki Proniewskiej reprezentowało troje uczniów: dwie uczennice z klasy VI b: Hanna Opałka i Małgorzata Śmigielska oraz uczeń klasy VI c, Mikołaj Drabyk.
I miejsce w Mistrzostwach Rejonu w Mini Piłce Siatkowej "2" chłopców
22 marca w Bartoszycach uczniowie Kacper Sierakowski, Michał Bagiński, Bartosz Kopiczko, Bartosz Oryńczak i Jakub Drabyk zdobyli I miejsce w Mistrzostwach Rejonu w Mini Piłce Siatkowej "2" chłopców. Tym samym zakwalifikowali się do Mistrzostw Regionu. Gratulujemy!
Ewa Taraur
IIIC i obrzędy wiosenno - wielkanocne w Muzeum Kultury Ludowej
We wtorek 27 marca uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej pt. „Obrzędowość okresu wiosennego i wielkanocnego”. Dowiedzieliśmy się kto to był Pucherok i dlaczego chłopcy w okresie wielkanocnym przebierali się za koguty! Poznaliśmy zwyczaj Diabelskiej Nocy, kiedy robiono psikusy gospodarzom i zwyczaje polewania wodą i żartobliwego smagania po łydkach wierzbowymi gałązkami w śmigus dyngus. Poznaliśmy także zabawy w taczanie jajek i „ślepą babkę”. A wszystko to opowiedziała i zaprezentowała nam pani etnograf Roksana Butrym z Muzeum Kultury Ludowej.
Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania dla klas czwartych
22 marca w Szkole Podstawowej nr 1 w Węgorzewie odbył się Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania dla klas czwartych. Naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczniów. Każdy uczestnik czytał fragment swojej ulubionej książki, a komisja oceniała poprawność, płynność, dykcję oraz interpretację tekstu. Miło nam poinformować, że trzecie miejsce zajął uczeń klasy IV b Paweł Artymowicz.
Mistrzostwach Powiatu Węgorzewskiego w Indywidualnym Turnieju Szachowym w Radziejach
21 marca 2018 r. nasi uczniowie wzięli udział w Mistrzostwach Powiatu Węgorzewskiego w Indywidualnym Turnieju Szachowym w Radziejach. W turnieju wzięło udział 46 osób, a naszą szkołę reprezentowało 9 uczniów: Kraśniewski Grzegorz 3c, Szarmacher Olaf 3c, Korbus Natan 3b, Pietrasz Wiktor 3b, Latosiński Radek 3e, Klincewicz Wojtek 3e, Kukuła Remigiusz 3a, Drozd Wojtek 5b, Farelnik Kuba 6a. Był to trudny i wyczerpujący turniej rozgrywany w kategoriach" młodzik" i "junior". Zawodnicy reprezentowali wysoki poziom. Nasi uczniowie stanęli na podium, a tym, którym się to nie udało zajęli miejsca w I połowie swojej kategorii wiekowej.
Malowanie pisanek w MKL - klasa IIIA
W marcu klasa III a w ramach projektu „Być może to twój zawód” wybrała się do Muzeum Kultury Ludowej na malowanie pisanek. Uczniowie poznali bardzo starą technikę malowania pisanek woskiem oraz wielokrotnego ich kolorowania. Prócz pisanki z jajka kurzego, dzieci zrobiły też pisankę z jajka gęsiego.
I Szkolny Turniej Szachowy 12, 14 marca 2018 r.
W rozgrywkach wzięło udział 25 uczniów: 20 z klas III-IV i 5 z klas V-VI.
Pierwszą część przeprowadzono 12 marca i wyłoniono 10 uczniów klas III i 4 z klas V-VI, którzy przeszli do drugiej tury rozgrywek. Drugą turę rozegrano 14 marca.
Zwyciężyli:
I Natan Korbus 3b - 10,5 pkt
II Olaf Szarmacher 3c -9 pkt
Sukcesy w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratora Oświaty
Konkursy przedmiotowe organizowane przez Kuratora Oświaty w Olsztynie mają na celu promować najlepszych uczniów w naszym województwie. Ich poziom od lat jest bardzo wysoki. Zakwalifikowanie się do etapu wojewódzkiego jest już dużym sukcesem. Osiągnięcie tytułu laureta czy finalisty daje nie tylko satysfakcję uczniom i nauczycielom, ale też wymierne korzyści (laureaci są zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty z tego przedmiotu - zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z egzaminu
najwyższego wyniku, mają też ułatwioną drogę do wyboru szkoły średniej, są przyjmowani w pierwszej kolejności). Miło nam poinformować, że w tym roku szkolnym możemy poszczycić się kolejnymi sukcesami. Tytuł laureata konkursu przedmiotowego z języka polskiego zdobyła uczennica kl. VIIa Magdalena Biedrzycka, którą przygotowywała p. Elżbieta Gładczyńska. Tytuły finalistek z konkursu przedmiotowego z języka angielsk
"Talent polega na połączeniu siły twórczej ze zdolnością wykonawczą"
Z pewnością cytowane słowa H. de Balzac'a świetnie obrazują osiągnięcia uczennicy kl. VIIc Weroniki Stromidło. Nasza bohaterka ma szereg różnych talentów: świetnie rysuje i maluje, gra na różnych instrumentach (ostatnio na perkusji), bardzo dobrze włada językiem angielskim, a także interesuje się poezją. Z pewnością nie wymieniliśmy wszystkich zainteresowań Weroniki, ale chcielibyśmy pogratulować jej ostatnich osiągnięć. Dzień 21 marca 2018 roku był chyba jednym z bardziej udanych dla naszej uczennicy. Wtedy dowiedziała się, że zdobyła tytuł finalistki konkursu przedmiotowego z j. angielskiego organizowanego przez Kuratora Oświaty w Olsztynie, jednocześnie w tym samym dniu Weronika odebrała nagrodę specjalną Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie, jako finalistka VII międzynarodowej edycji Konkursu Poetyckiego „Namuzowywanie”.Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Rekrutacja do klas pierwszych
Przypominamy, że do końca marca 2018 r. trwa rekrutacja do klas pierwszych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do składania dokumentów. Kandydaci zamieszkali w obwodach szkoły składają zgłoszenie ucznia, zaś spoza obwodu wniosek. Dokumenty należy złożyć do 30 marca. Wzory dokumentów i informacje związane z rekrutacją w bieżącym roku znajdują się w zakładce rekrutacja. Dokumenty można również pobierać w sekretariacie szkoły (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00).
XIII Powiatowy Konkurs dla klas II i III „Wiem wszystko”
Dnia 22.03. 2018 r. już po raz trzynasty odbył się w naszej szkole Powiatowy Konkurs dla klas II i III pod hasłem „Wiem wszystko”. Nad poprawnością przebiegu konkursu czuwała komisja w składzie: p. Teresa Klukowska- nauczyciel SP nr 2 w Węgorzewie, p. Anna Czapska- inspektor ds. oświaty Powiatu Węgorzewo, p. Agnieszka Trejbszo- nauczyciel SP w Sobiechach.
W pierwszy dzień wiosny "Jesteśmy Cyfrowobezpieczni"
Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole świętowaliśmy w myśl hasła "Jesteśmy Cyfrowobezpieczni". Zorganizowano apele, podczas których uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. " Bezpieczny Internet", przygotowane przez Szkolne Koło Wolontariatu oraz Koło Miłośników Książki pod opieką pań Barbary Łapo i Grażyny Wójcik. Tematykę dnia przybliżyły filmy "Mój przyjaciel Necio" dla klas I-III oraz "Gdzie jest Mimi" dla klas IV-VI. Rozstrzygnięto także konkursy plastyczne "Razem tworzymy lepszy internet" dla klas I-III i "Bezpieczny internet" dla klas IV-VI. Aby nie zapomnieć o innych zasadach bezpieczeństwa i udzielania pomocy uczniowie brali udział w pokazach ratownictwa przygotowanych przez Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
List do Rodziców/Opiekunów
Szanowni Rodzice,
Wszyscy jesteśmy świadkami błyskawicznego rozwoju technologicznego. Jest on szczególnie zauważalny w dziedzinie telekomunikacji. Z roku na rok zwiększa się katalog dostępnych usług i sposobów porozumiewania się na odległość. Z założenia służyć mają one dobru powszechnemu, ułatwiać kontakt i wzmacniać więzi pomiędzy ludźmi. Tymczasem niejednokrotnie wykorzystywane są one również do nieuczciwych, sprzecznych z prawem praktyk, przed którymi chcielibyśmy Państwa ostrzec.
„Jesteśmy cyfrowobezpieczni”
Projekt „Jesteśmy cyfrowobezpieczni” ma na celu przestrzec Was rodziców przed konsekwencjami kontaktów dzieci w wieku szkolnym ze szkodliwymi treściami w Internecie i wskazać Wam, jak ograniczyć ryzyko takich kontaktów.
Poniżej zamieszczamy adresy stron z których warto skorzystać:
Dzień Otwartych Drzwi dla oddziałów przedszkolnych
12 I 14 marca 2018r. odbyły się w naszej szkole obchody Dnia Otwartych Drzwi dla oddziałów przedszkolnych z naszego miasta. Było nam bardzo miło, gdyż goście przybyli w pełnym składzie. Klasy trzecie przygotowały krótką część artystyczną, na której przypomniano postać naszego patrona Janusza Korczaka. Pochwaliliśmy się też uzyskaniem certyfikatów, jak też omówiliśmy ofertę naszej szkoły. Trzecioklasiści tańczyli, przedstawiali scenki oraz śpiewali.
Rada Rodziców
Wpłat na Radę Rodziców - 40 zł od rodziny, można dokonywać bezpośrednio na nr konta:
62 9348 0000 0009 0098 2000 0010
Laboratoria Przyszłości w praktyce
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Plan działań na rzecz poprawy dostępności na lata 2023-2028
Głównym celem planu jest zainicjowanie działań, które umożliwią poszerzenie dostępności budynku szkoły do potrzeb osób z rożnym rodzajem niepełnosprawności. Jest on odpowiedzią na zapotrzebowanie osób niepełnosprawnych obecnych lub przyszłych uczniów, pracowników i użytkowników budynku szkoły.
Obecnie Szkoła w bardzo niewielkim stopniu jest dostosowana do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, wieku czy choroby. Stawia sobie jednak za cel podjęcie takich działań, by stała się placówką przyjazną i dostępną.
W wyniku analizy zostały wytypowane działania do przeprowadzenia w latach 2023-2028 w obszarach: architektonicznym oraz informacyjno – komunikacyjnym. Ich realizacja będzie uzależniona od dofinansowania przez organ prowadzący i udział w programach finansowych dedykowanych przez różne instytucje do ograniczenia utrudnień w dostępie do przestrzeni publicznej.
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
- Sobota 23.11.2024
Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej
Informujemy, że w ramach projektu grantowego pn. Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej gmina Węgorzewo otrzymała dofinansowanie na zakup sprzętu i oprogramowania komputerowego. W ramach przyznanych środków nasza szkoła otrzymała 8 laptopów, które przekazaliśmy najbardziej potrzebującym uczniom.
Nasze certyfikaty
Certyfikat Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoły promującej bezpieczeństwo”
Certyfikat "Wielka Liga Czytelników"
Certyfikat "Szkoła Wierna Dziedzictwu"
Certyfikat " Akademia Bezpiecznego Puchatka"
Certyfikat " Szkoła przyjazna osobom niewidomym"