„Książka w życiu pomaga” - XII Szkolny Konkurs Poezji Dziecięcej klas I-III
10.12.2015 r. w naszej szkole odbył się po raz dwunasty Szkolny Konkurs Poezji Dziecięcej klas I-III, organizowany przez Danutę Czuczko i Bożenę Skrypoczka. Celem konkursu była popularyzacja literatury pięknej wśród dzieci, dbałość o kulturę żywego słowa oraz rozwijanie wrażliwości na poezję. W konkursie wzięło udział 32 uczniów. Wykonawcy prezentowali wiersze dowolnych autorów tematycznie związane z książką. Hasło przewodnie tegorocznego konkursu to „Książka w życiu pomaga”. Komisja w składzie: p. Marianna Putkowska – przedstawiciel Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Węgorzewie, p.Grażyna Wójcik – przedstawiciel szkolnej biblioteki oraz p. Marta Artymowicz – przedstawiciel rodziców, oceniała następujące elementy w recytacji: opanowanie tekstu, dykcję, modelowanie głosem, tempo recytacji, właściwy dobór utworu do charakteru ucznia oraz ogólny wyraz artystyczny. Po wysłuchaniu wszys
Empirycznie w Ia
W ubiegłym tygodniu uczniowie z klasy Ia poznawali świat empirycznie. Jak zachowują się różne przedmioty w wodzie? Co utonie, a co pływa na powierzchni? Na te i inne jeszcze pytania uczniowie odpowiadali, samodzielnie wykonując proste doświadczenia, wyciągając z nich wnioski i budując pełne zdania.
Klasy III w Wiosce Świętego Mikołaja
09.12.2015 r. uczniowie klasy III a i III b wraz ze swoimi opiekunami wybrali się na wycieczkę do Ośrodka Wypoczynkowego „Gwarek” w Pięknej Górze k/Giżycka. Magiczne miejsce zwane jest Wioską Św. Mikołaja. Po przyjeździe na teren Wioski dzieci zostały przywitane przez Elfów i zaprowadzone do domu Św. Mikołaja w którym czekały na nie różne niespodzianki. Uczestnicy podzieleni na grupy „Łapki”, „Czapki” i „Noski” m.in. zwiedzali salę iluzji, pokonywali kręty labirynt, którego początek rozpoczynał się w kominie, spotkali się z gospodarzem domu, czyli Św. Mikołajem i mogli zasiąść w jego saniach. Dodatkową atrakcją były zajęcia polegające na wykonaniu ozdoby choinkowej - bombki. Podczas przerwy dzieci mogły skorzystać z „Mikołajowego Sklepu”, gdzie czekały na nie świąteczne pamiątki. Czas spędzony w Wiosce Św. Mikołaja upłynął szybko i nagle nadszedł czas powrotu do domu. Na pamiątkę pozos
Pasowanie na czytelnika
Dzisiaj,8 grudnia, nasi najmłodsi koledzy z klas I zostali przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Z tej okazji uczennice z klasy V c i VI a przygotowały inscenizację teatralną pt. "Księżniczka się nudzi", którą oprócz pierwszaków obejrzały także dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy II i III. Uczniowie dowiedzieli się, że na nudę najlepsza jest książka. Najmłodsi czytelnicy złożyli przyrzeczenie a pasowania specjalną księgą dokonała pani dyrektor Halina Anchim. Całą uroczystość, w ramach realizacji projektu "Książki naszych marzeń" przygotowała p. Grażyna Wójcik.
Mikołajki 2015
Dzisiaj od samego rana słychać było na naszych szkolnych korytarzach tajemniczy dzwonek. I nie był to dźwięk rozpoczynający i kończący lekcje ale zapowiadający przemiłego gościa. To Mikołaj zrobił uczniom niespodziankę. Ponieważ Mikołajki wypadają w niedzielę postanowił już dzisiaj rozdać słodkie upominki.
Laureaci wojewódzkiego konkursu „Bezpieczna i przyjazna droga do szkoły przez cały rok”
23 listopada 2015 r. w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Olsztynie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego pt. „Bezpieczna i przyjazna droga do szkoły przez cały rok”. Organizatorem konkursu był Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie oraz Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Celem konkursu było promowanie dobrych postaw w ruchu drogowym wśród najmłodszych uczestników ruchu – dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Konkurs plastyczny skierowany był do uczniów klas I-III szkół podstawowych województwa warmińsko-mazurskiego. Spośród 1200 prac , które wpłynęły na konkurs, komisja wyróżniła trzynaście. Laureatami dwóch prac plastycznych zostali uczniowie klasy III a Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka w Węgorzewie – Kornelia Stankiewicz i Oscar Lachowicz, wychowawcą których jest pani Danuta Czuczko. Laureaci
Jak pierwszaki dokarmiają ptaki
Dni coraz chłodniejsze i pogoda nas nie rozpieszcza, dlatego też klasa I e postanowiła zadbać nie tylko o siebie, ale pomyślała także o ptaszkach. Dzieci zakasały rękawy i ulepiły wielką kulę ze smakołykami dla przyjaciół zza okna. Następnego dnia kula znalazła się już w karmniku. Teraz obserwujemy jak ptaszki napełniają swoje brzuszki.
Powiatowy Quiz Wiedzy o Tytoniu i Ochronie Środowiska
20 listopada w Starostwie Powiatowym odbyło się podsumowanie Powiatowego Quizu Wiedzy o Tytoniu i Ochronie Środowiska, w którym uczestniczyli uczniowie klas V i VI. Wyróżnieni uczniowie z naszej szkoły to Bajkowska Julia klasa V a i Kukułka Mateusz klasa V a. Gratulujemy!
Sponsorami nagród było Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miejski w Węgorzewie.
Projekt edukacyjny "Jesienne drzewa"
Wrzesień i październik to najpiękniejsze miesiące jesieni. W tym czasie uczniowie klas II realizowali projekt pt. "Jesienne drzewa". Główne cele podejmowanych zadań to kształtowanie odpowiedzialności dzieci wobec otaczającej przyrody oraz prawidłowych nawyków obcowania z przyrodą, zdobywanie umiejętności doświadczania i obserwowania poprzez rozwijanie prawidłowej postawy badawczej, gromadzenie materiału przyrodniczego w zgodzie z normami ekologicznymi, poznanie zmian zachodzących jesienią.
Kocham Cię Polsko!
Narodowe Święto Niepodległości obchodziliśmy w naszej szkole 10 listopada. Tego dnia odbył się apel, przygotowany przez uczniów z klasy V a i uczestników zajęć rytmiczno - teatralnych z klas II. Podczas uroczystości przypomnieliśmy sobie o 123 latach niewoli oraz o niezłomności i wytrwałości Polaków w walce o wolność kraju. Ważnym akcentem były nasze narodowe symbole flaga, godło i hymn. Podsumowaniem apelu było wspólne, radosne odśpiewanie piosenki pt. "Kocham cię Polsko!".
„Książki naszych marzeń"
Nasza szkolna biblioteka przystąpiła do programu rządowego pt. „Książki naszych marzeń”. W ramach programu na zakup nowych książek otrzymaliśmy 2100 zł., przy wkładzie własnym w wysokości 550 zł. Za otrzymaną kwotę zakupiono do biblioteki 200 egzemplarzy książek o tematyce bliskiej współczesnym dzieciom. Wzbogaciliśmy ofertę w książki wybrane przez uczniów i dla nich atrakcyjne. Dlatego wiosną przeprowadzono ankiety czytelnicze, w których uczniowie klas IV – VI proponowali publikacje, które chętnie by przeczytali. Fantastyka, technika, doświadczenia, eksperymenty, cykl przygód „Hani Humorek” i „Dziennik cwaniaczka” – to najbardziej poszukiwana tematyka i tytuły. Najważniejszym celem naszych działań jest promowanie czytelnictwa wśród uczniów, urozmaicanie realizacji programów nauczania, zapewnienie atrakcyjnej oferty lekcji bibliotecznych, rozwijanie samorządności uczniowskiej przez umo
Proces o czary
Dzisiaj, 30 października w naszej szkole zrobiło się trochę groźnie. Po raz kolejny odwiedzili nas rycerze z Zaciężnej Chorągwi APIS stacjonującej w Gniewie. Goście przybyli aby zaprezentować m.in. dawne narzędzia tortur i przebieg średniowiecznych procesów o czary, a przy okazji poszerzyć wiadomości na temat obyczajowości i religii w średniowieczu i nowożytności. Żywe lekcje historii z rycerzami charakteryzują się aktywnym udziałem dzieci w spektaklu oraz możliwością przymierzania i oglądania prezentowanych eksponatów.
Kino, zabawa i produkcja lizaków
26 i 27 października uczniowie klas II wybrali się na wycieczkę do Ełku. Pierwszym punktem programu było kino. Film pt. "Piotruś. Wyprawa do Nibylandii", zaprezentowany w technologii 3D wywołał wiele emocji. Kolejną atrakcją była mini fabryka lizaków, gdzie dzieci dowiedziały się jak powstają te smakołyki i miały okazję wykonać je samodzielnie. Na koniec wspólna zabawa w salonie zabaw "Tęcza" i powrót do domu.
Zobacz kolory inaczej...
15 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych i Niedowidzących. W związku z tym uczniowie klas I i II uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w węgorzewskiej Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej. Podczas spotkań zatytułowanych „Zobacz kolory inaczej” dzieci wysłuchały tekstu z „Czarnej książki kolorów” o niewidomym chłopcu Tomku, który nie widział ale potrafił poczuć, dotknąć, usłyszeć czy spróbować kolorów. Uczniowie z zawiązanymi oczami z „tajemniczego pudełka” wybierali przedmioty, które rozpoznawali wyłącznie za pomocą zmysłów dotyku i węchu. Świetnie poradzili sobie z pisaniem własnych imion w alfabecie Braille’a, a także z wykonaniem na czarnych kartkach ilustracji do „Czarnej książki kolorów”.
W świecie iluzji
21 października w naszej szkole odbyły się dwa spektakle pt. "Tajemnice iluzji". Swoje umiejętności zaprezentował laureat wielu międzynarodowych Festiwali Sztuki Iluzji, Aleksander Tkacz z Ukrainy. W czasie spektaklu uczniowie obejrzeli pojawianie się i znikanie przedmiotów, uniesienie stolika w powietrzu, a także iluzje optyczne (zamiana ucznia w króliczka, znikanie głowy). Pan Aleksander zaprezentował tajemnice iluzji matematycznych, optycznych, a także scenicznych. Gwoździem programu było przecinanie piłą nauczycielek! Na szczęście nikomu nic się nie stało i wszyscy wyszli ze spotkania zadowoleni.
Zajęcia w Pracowni Ceramicznej
15 października uczniowie klasy II D lekcję edukacji plastycznej spędzili w Pracowni Ceramicznej przy Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Co można zrobić z gliny? Jak się ją wypala? Czy łatwo się lepi gliniane naczynia? Na te i wiele innych pytań cierpliwie odpowiadali Anna Krawiel i Klaudiusz Tarasiewicz pracownicy muzeum. Dzieciaki z zapałem zabrały się do pracy i wyczarowały piękne koszyki, które po wyschnięciu i wypaleniu, już w grudniu posłużą do wykonania stroików świątecznych.
Dzień Nauczyciela
Dzień Edukacji Narodowej to święto nauczycieli i pracowników oświaty. W naszej szkole odbył się z tej okazji apel przygotowany przez uczniów z klas IVC i IVA. Dopisali także goście. Życzenia składali burmistrz Andrzej Lachowicz, proboszcz Klemens Litwin oraz przedstawicielka Komitetu Rodzicielskiego Alicja Rymszewicz. Z radością powitaliśmy szanownych emerytów, którzy zawsze zaszczycają swoją obecnością ważne wydarzenia w naszej szkole. Ta uroczystość była także okazją do zaprzysiężenia nowych członków Samorządu Uczniowskiego . Dyrektor oraz burmistrz wręczyli swoje nagrody wyróżnionym nauczycielom oraz pracownikom obsługi szkoły. Najważniejsze jednak były uśmiechy uczniów, własnoręcznie wykonane laurki i ciepłe słowa od rodziców. Nad całą uroczystością czuwały p. Ewa Taraur, p. Małgorzata Dobrowolska oraz opiekunka samorządu p. Barbara Hnat-Faj.
"Od ziarenka do bochenka"
2 października odwiedziliśmy "Chatę Farmera" w Spytkowie, aby uczestniczyć w warsztatach chlebowych "Od ziarenka do bochenka". Zajęcia odbywały się w niemal stuletnim mazurskim budynku gospodarczym, pięknie odnowionym i wyposażonym w autentyczny piec chlebowy. Warsztaty rozpoczęliśmy od własnoręcznego zrobienia ciasta drożdżowego i uformowania bułeczek.
W oczekiwaniu na wyrastanie ciasta oraz pieczenie bułeczek dowiedzieliśmy się, skąd bierze się mąka, na czym polega praca rolnika, młynarza i piekarza oraz obejrzeliśmy wiele zabytkowych sprzętów związanych z tym tematem. Upieczone bułeczki skonsumowaliśmy z pysznymi dodatkami w miłym towarzystwie. Zachęcamy do odwiedzenia "Chlebowego domku".
Ślubowanie klas I
9 października odbył się apel z okazji ślubowania klas I. To wielkie święto naszych najmłodszych podopiecznych. W galowych strojach, przejęci i pełni zapału, recytowali wiersze, śpiewali piosenki i składali ślubowanie na sztandar szkoły. Pani dyrektor Halina Anchim specjalnym ołówkiem pasowała dzieci na prawdziwych uczniow. Wszystkiemu przyglądali się ich starsi koledzy z klas II i III oraz wzruszeni rodzice.
Uroczystość przygotowała wychowawczyni klasy Id p. Joanna Czaplicka - Lachowicz.
Rada Rodziców
Wpłat na Radę Rodziców - 40 zł od rodziny, można dokonywać bezpośrednio na nr konta:
62 9348 0000 0009 0098 2000 0010
Laboratoria Przyszłości w praktyce
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Plan działań na rzecz poprawy dostępności na lata 2023-2028
Głównym celem planu jest zainicjowanie działań, które umożliwią poszerzenie dostępności budynku szkoły do potrzeb osób z rożnym rodzajem niepełnosprawności. Jest on odpowiedzią na zapotrzebowanie osób niepełnosprawnych obecnych lub przyszłych uczniów, pracowników i użytkowników budynku szkoły.
Obecnie Szkoła w bardzo niewielkim stopniu jest dostosowana do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, wieku czy choroby. Stawia sobie jednak za cel podjęcie takich działań, by stała się placówką przyjazną i dostępną.
W wyniku analizy zostały wytypowane działania do przeprowadzenia w latach 2023-2028 w obszarach: architektonicznym oraz informacyjno – komunikacyjnym. Ich realizacja będzie uzależniona od dofinansowania przez organ prowadzący i udział w programach finansowych dedykowanych przez różne instytucje do ograniczenia utrudnień w dostępie do przestrzeni publicznej.
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
- Wtorek 29.04.2025
Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej
Informujemy, że w ramach projektu grantowego pn. Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej gmina Węgorzewo otrzymała dofinansowanie na zakup sprzętu i oprogramowania komputerowego. W ramach przyznanych środków nasza szkoła otrzymała 8 laptopów, które przekazaliśmy najbardziej potrzebującym uczniom.
Nasze certyfikaty
Certyfikat Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoły promującej bezpieczeństwo”
Certyfikat "Wielka Liga Czytelników"
Certyfikat "Szkoła Wierna Dziedzictwu"
Certyfikat " Akademia Bezpiecznego Puchatka"
Certyfikat " Szkoła przyjazna osobom niewidomym"