Prezentujemy komkisy tworzone w ramach pracy zdalnej przez uczniów p. Bożeny Hoffmann.
Komiksy w czasach kwarantanny cz. 16
Ósmoklasisto! Podanie do węgorzewskiego liceum w formacie PDF
Publikujemy podanie do węgorzewskiego liceum w formacie PDF. Dołączamy również folder rekrutacyjny.
podanie-4_letnie_lo_popr11_05_2020.pdf
czteroletnie_LO_w_Wegorzewie-folder_rekrutacyjny-2020-2021.pdf
Konkurs plastyczny z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II
Miło nam poinformować, że uczennice z klasy IIC Maja Pucyk i Monika Teliczan wykonały prace plastyczne na konkurs ogłoszony przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W związku z tym nasza szkoła dostała podziękowania od pani Bożeny Reszki, Wizytatorki Kuratorium Oświaty w Olsztynie.
Marzenna Pieczul
Szanowni Państwo
Dyrektorzy, Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie,
Dzisiaj, 18 maja 2020 roku w 100. Rocznicę Urodzin Św. Jana Pawła II przed siedzibą Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie odbędzie się oficjalna część uroczystości ku czci Wielkiego Rodaka, tj. prezentacja bannera, który przedstawia napis:
100-LECIE URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II oraz otwarcie wystawy upamiętniającej pielgrzymkę Papieża Polaka do Ojczyznyoraz Jego wizytę w Olsztynie w 1991 roku.Uroczystość z udziałem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego, Metropolity Warmińskiego Księdza Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego oraz Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty Krzysztofa Marka Nowackiego odbędzie się o godz. 12.00.
Do opracowania bannera wykorzystano 1271 prac uczniów z 87 szkół województwa warmińsko-mazurskiego, które zostały nadesłane do końca kwietnia 2020 r.
Natomiast wszystkie przekazane rysunki uczniów, łącznie 1312 z 92 szkół naszego województwa, będą dostępne na stronach internetowych Urzędu Wojewódzkiego i Kuratorium Oświaty.
W poczuciu wielkiej dumy informuję, że jest to największa w Polsce, wystawa prac uczniowskich poświęcona św. Janowi Pawłowi II, której zorganizowanie nie byłoby możliwe bez Państwa zaangażowania.
Dziękuję za udział w tej inicjatywie. Z wielkim uznaniem i szacunkiem pozdrawiam
Bożena Reszka
Wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie
Komiksy w czasach kwarantanny cz. 15
Prezentujemy komkisy tworzone w ramach pracy zdalnej przez uczniów p. Bożeny Hoffmann.
ETAP SZKOLNY OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO PT.”WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW-MISTRZOSTWA LOKALNE”
11 maja 2020 r. 30 uczniów z naszej szkoły pisało zdalnie test kwalifikacyjny do II etapu – powiatowego ogólnopolskiego konkursu czytelniczego pt.” Wielka Liga Czytelników- Mistrzostwa Lokalne”.
W klasach I-IV do konkursu przystąpiło 27 osób, a ukończyło go 20 osób. Uczniowie pisali test z książki „Kaktus na parapecie czyli podróż w przeszłość” M. Zarembskiej. Uczniowie musieli się wykazać wręcz drobiazgową pamięcią, gdyż test był bardzo szczegółowy. Ale i tak okazało się, że kilka osób zdobyło 100 %. Następnego dnia musieli oni napisać dogrywkę, bo do finału mogły dostać się 3 osoby.
Do finału zakwalifikowali się:
- Kuprewicz Martyna kl.1a
- Duda Maksymilian kl.3b
- Sulowska Laura kl.3b
Inne osoby, które pisały test (według uzyskanych punktów) to:
- Drabyk Oliwia kl.2a
- Szczęch Katarzyna kl.3c
- Kryłowicz Klara kl.1a
- Pik Igor kl.2c
- Murawski Michał kl.4a
- Pucyk Maja kl.2c
- Dłuski Marcin kl.2c
- Duda Tymoteusz kl.1a
- Krukowska Julia kl.4b
- Wróblewski Wojciech kl.2c
- Skrypoczka Aleksander kl.2b
- Misiak Aniela kl.2b
- Ławruszczyk Rafał kl.2a
- Mróz Nataniel kl.1b
- Filipek Łukasz kl.4b
- Tomasik Mateusz kl.2a
- Tomasik Tomasz kl.2a
W klasach V-VIII do konkursu przystąpiło 18 osób, a ukończyło go 10 osób. Uczniowie pisali test z książki „Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek” H. Ożogowskiej.
Do finału zakwalifikowali się:
- Grzmil Amelia kl.5c
- Korczak Bartosz kl.6c
- Noga Martyna kl.5e
Inne osoby, które pisały test (według uzyskanych punktów) to:
- Kuprewicz Karina kl.5a
- Lachowicz Oscar kl.7a
- Kołowszyc Marcelina kl.6c
- Tryk Michalina kl.5e
- Chrobak Oliwia kl.5c
- Klincewicz Wojciech kl.5e
- Lisowska Karolina kl.7a
Dnia 28 maja 2020 roku odbędzie się finał powiatowy.
Klasy I-IV będą pisały test w godzinach 12.00-12.45
Klasy V-VIII będą pisały test w godzinach 13.30-14.15
Będziemy trzymać za was kciuki.
G. Wójcik
Komiksy w czasach kwarantanny cz.14
Prezentujemy komkisy tworzone w ramach pracy zdalnej przez uczniów p. Bożeny Hoffmann.
Międzynarodowy Dzień Rodzin
Propozycja nauczycielki p. Doroty Pal:
Rodzina jest bardzo ważna zarówno ta, w której dorastamy, jak i ta, którą później sami tworzymy. Dlaczego jest ważna ? Ponieważ to właśnie ona daje nam poczucie bezpieczeństwa, zaspokaja podstawowe potrzeby takie jak potrzeba miłości i przynależności społecznej. To w niej uczymy się definiowania otaczającej nas rzeczywistości. Rodzina uczy nas bezwarunkowej miłości, zaufania, cierpliwości i pokory.
Proponujemy wykonanie książeczki „Moja rodzina”. Może być ona mobilizacją dla dziecka, aby lepiej poznało swoich rodziców, rodzeństwo i dziadków. Będzie miało, możliwość zobaczyć, jak wiele ich łączy i jak wiele różni. Bardzo często, żyjemy razem pod jednym dachem, a nic o sobie nie wiemy. Dlatego pomyślałam, że warto zachęcić dziecko, aby w takiej formie opowiedziało, historię o swojej rodzinie.
Proponujemy zapoznać się z prezentacją na temat Międzynarodowego Dnia Rodziny:
Miedzynarodowy_Dzien_Rodziny.pdf
Pedagożki Anna Pietruszewska i Joanna Czaplicka - Lachowicz
Drzewa genealogiczne uczniów
Chętni uczniowie z klas Ia, Ib, Ic i kl.IIIc z pomocą swoich rodziców wykonali dodatkową pracę "My Family tree" w ramach nauki zdalnej z języka angielskiego. Prezentujemy niektóre z nich.
Iwona Marczycha
Komiksy w czasach kwarantanny cz. 13
Prezentujemy komkisy tworzone w ramach pracy zdalnej przez uczniów p. Bożeny Hoffmann.
Sport, mimo wszystko
Mimo niedawnych, dużych trudności z możliwością uprawiania sportu, okazało się, że „dla chcącego nic trudnego”. Oto, jak radzi sobie II a. Myślę, że każdego zachwyci niebywała wszechstronność i niejednokrotnie talent uczniów. Mam też nadzieję, że zainspiruje to innych.
Renata Podolska - Komińczyk
Komiksy w czasach kwarantanny cz.12
Prezentujemy komkisy tworzone w ramach pracy zdalnej przez uczniów p. Bożeny Hoffmann.
Pierwszaki i ptaszki z papieru
Za oknem wiosna, ptaki śpiewają i budują gniazda. W ramach pracy zdalnej uczniowie klasy Ic wykonali kolorowe ptaszki, którymi ozdobili swoje pokoje. Razem ze zdjęciami ptaszków dzieci przesłały także swoje wiosenne usmiechy.
B.Ł
Komiksy w czasach kwarantanny cz. 11
Prezentujemy komkisy tworzone w ramach pracy zdalnej przez uczniów p. Bożeny Hoffmann.
Książka „artystyczna”
W ramach ogólnopolskiego konkursu czytelniczego „Wielka Liga Czytelników –Mistrzostwa Lokalne", nasza szkoła podjęła starania o uzyskanie certyfikatu „ Szkoła Aktywnie Promująca Czytelnictwo”. Jednym z zadań, z którym zmierzyli się uczniowie klasy III „B” (przy pomocy niektórych uczniów klasy III c) wraz z wychowawczynią - panią Bożeną Skrypoczka, było wykonanie książki „artystycznej” czyli pracy plastycznej wykonanej w formie książki, inspirowanej dziełem literackim, wykorzystującej różnorodne techniki i materiały(malarstwo, rysunek, kolaż, fotografia, grafika itp.). Uczniowie tej klasy wykonali przepiękną pracę inspirowaną książką Czesława Centkiewicza pt. „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”. Bardzo dziękujemy pani Bożence i jej uczniom za ogromny wkład pracy, czas i trud włożony w wykonanie takiej pracy. Poniżej prezentujemy zdjęcia tej pracy, która wraz ze sprawozdaniem zostanie wysłana do organizatorów.
G. Wójcik
Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w Internecie?
Informacja ze strony Unicef Dla każdego dziecka
https://unicef-koronawirus.pl/edukacja/5-wskazowek-dla-rodzicow/
Jeśli wraz z rodziną pozostajesz w domu z powodu epidemii koronawirusa, prawdopodobnie Twoje dzieci spędzają teraz więcej czasu online. Edukacja, kontakt ze znajomymi, nawet dodatkowe zajęcia, takie jak lekcje muzyki, przeniosły się do Internetu.
Utrzymywanie kontaktu z rówieśnikami pozwala dzieciom zmniejszyć wpływ nowej rzeczywistości na ich codzienne życie i pomaga im się w odnaleźć w tej trudnej sytuacji. Jednocześnie pojawiają się nowe wyzwania, z którymi musisz mierzyć się jako rodzic. Jak pozwolić dzieciom korzystać z dobrodziejstw, które niesie ze sobą Internet, ale jednocześnie uchronić je przed potencjalnymi zagrożeniami? Znalezienie równowagi w tym obszarze jest zawsze wyzwaniem, a w sytuacji, w jakiej obecnie się znajdujemy, okazuje się być to szczególnie trudne.
5 zasad, które pozwolą zadbać o bezpieczeństwo dzieci w Internecie
- Rozmawiaj otwarcie ze swoim dzieckiem
Porozmawiaj z dzieckiem szczerze o tym, z kim kontaktuje się przez Internet i z jakich narzędzi korzysta. Upewnij się, że dziecko rozumie jak ważna jest życzliwość w kontaktach z ludźmi, a wszelkie zachowania dyskryminujące, deprawujące są niedopuszczalne. Jeśli dziecko spotka się z takim zachowaniem lub stanie się jego ofiarą, poproś, aby bezzwłocznie Cię o tym poinformowało lub zwróciło się po pomoc do innej zaufanej osoby dorosłej. Bądź czujny, jeśli zauważysz spadek nastroju u dziecka i chęć ukrywania tego, co robi korzystając z Internetu. Upewnij się, czy nie doświadcza cyberprzemocy.
Wspólnie z dzieckiem ustalcie zasady dotyczące korzystania z urządzeń z dostępem do sieci, w tym wyznaczcie czas, jaki dziecko może poświęcić na tę aktywność.
- Wykorzystaj technologię, aby chronić dziecko w sieci
Sprawdź, czy na urządzeniach, do których dzieci mają dostęp, system i program antywirusowy są zaktualizowane oraz czy włączone są poprawne ustawienia prywatności. Zakryj okno kamerki, kiedy z niej nie korzystacie. Jeśli masz młodsze dzieci, rozważ zainstalowanie specjalnych programów kontroli rodzicielskiej, które zwiększą bezpieczeństwo przeglądarek internetowych i zablokują dostęp do treści nieodpowiednich dla dzieci.
Bądź ostrożny podczas korzystania z bezpłatnych platform i materiałów edukacyjnych. Twoje dziecko nie powinno udostępniać żadnych zdjęć ani podawać pełnych danych osobowych, tylko po to, aby pobrać materiały z sieci. Zwróć uwagę na politykę prywatności stron internetowych, z których korzystacie, co pozwoli uniknąć ewentualnej kradzieży danych. Pomóż dziecku zrozumieć, na czym polega ochrona danych osobowych.
- Spędzaj wspólnie z dzieckiem czas on-line
Stwórz dziecku możliwość nawiązania kontaktów z rówieśnikami, przyjaciółmi i rodziną w bezpieczny sposób. Podtrzymywanie relacji z innymi jest teraz wyjątkowo ważne. Może być to wspaniała okazja do budowania trwałych więzi.
Pomóż dziecku rozpoznawać fałszywe informacje i treści nieodpowiednie dla jego wieku, które mogą dodatkowo zwiększyć niepokój związany z pandemią. Wiele internetowych stron, takich jak strony UNICEF czy WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) stanowią źródło rzetelnych informacji o koronawirusie i zawierają przekaz dostosowany także dla najmłodszych odbiorców.
Poszukajcie razem z dzieckiem stron, aplikacji, dzięki którym dziecko będzie mogło spędzić przyjemnie, ale i bezpieczne czas w sieci.
- Kształtuj poprawne nawyki u dziecka
Popieraj i kontroluj odpowiednie zachowania swojego dziecka podczas spotkań w Internecie. Zachęcaj je, aby okazywało szacunek i wsparcie innym użytkownikom.
Zapoznaj się z mechanizmami raportowania przypadków cyberprzemocy i zgłaszania nieodpowiednich treści w Internecie.
Wraz ze zwiększeniem czasu spędzanego w Internecie, dzieci są bardziej narażone na reklamy promujące niezdrową żywności, zachowania ksenofobiczne i wszelkie działania nieodpowiednie dla ich wieku. Naucz je rozpoznawać takie treści i dostrzegać wynikające z nich zagrożenia.
- Pozwól dziecku na rozrywkę i wyrażanie siebie
Czas spędzony w domu może być świetną okazją do partycypacji online, wyrażania swojego zdania i wspierania osób potrzebujących pomocy podczas epidemii.
Zachęcaj swoje dziecko do używania narzędzi digitalowych, w celu rozwijania pasji oraz podejmowania aktywności fizycznej. Wykorzystajcie do tego dostępne filmy z ćwiczeniami, zabawami ruchowymi oraz gry video.
Pamiętaj o zachowaniu równowagi pomiędzy czasem spędzonym online, a tradycyjnymi aktywnościami i zabawami na świeżym powietrzu. Korzystajcie z nich, jeśli tylko macie taką możliwość.
Pedagożki Anna Pietruszewska i Joanna Czaplicka - Lachowicz
5 wskazówek dla rodziców, jak mogą wspierać dzieci w czasie zdalnej nauki
Informacja ze strony Unicef Dla każdego dziecka
https://unicef-koronawirus.pl/edukacja/5-wskazowek-dla-rodzicow/
Czas pandemii to dla nas wszystkich trudny okres. Zamknięte przedszkola i szkoły ograniczają możliwość kontaktowania się z rówieśnikami i zmieniają nasz sposób uczenia się. Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji, które pozwolą w tym wyjątkowym okresie zaangażować się w różne działania. Zachęcamy wszystkich nauczycieli, uczniów i rodziców do skorzystania z podpowiedzi UNICEF, jak sobie radzić, jak spędzić czas w domu w wartościowy sposób. Zerknijcie poniżej.
Od momentu ogłoszenia pandemii koronawirusa, liczba przypadków zachorowań na świecie stale wzrasta. Setki milionów dzieci pozostają w domach. Rodzice i opiekunowie, jeśli tylko mogą, pracują zdalnie. Granice zostały zamknięte. Nasze życie uległo zmianie.
Zamknięcie placówek edukacyjnych wpłynęło na edukację ponad 80% uczniów na świecie. W tym samym czasie większość rodziców realizuje swoje obowiązki zawodowe z domu, a część niestety straciła miejsce zatrudnienia.
W związku z tą sytuacją, rodziny na całym świecie mierzą się teraz z wieloma trudnymi emocjami – strachem, niepokojem i stresem. Najmłodsi czują się zagubieni i przestraszeni, a część z nich nie potrafi nazwać swoich uczuć. Starsze dzieci dopada smutek związany z tymczasową izolacją. Znalezienie sposobów na wspieranie dzieci w procesie edukacji w tym czasie, pozwoli wypracować rutynę, która jest tak bardzo potrzebna, aby dzieci mogły swobodnie się uczyć. Działania te wpłyną korzystnie na zdrowie psychicznie najmłodszych i pozwolą im odnaleźć się w niecodziennych warunkach.
Dla wielu rodziców zapewnienie dzieciom tego rodzaju wsparcia, będzie nowym doświadczeniem, ale dzięki kilku wskazówkom, wszyscy zdecydowanie łatwiej odnajdą się w procesie edukacji zdalnej.
- Przygotuj plan dnia wspólnie z dzieckiem
Postaraj się dostosować plan dnia do wieku swojego dziecka. Oprócz zajęć szkolnych, pamiętaj o czasie na zabawę, czytanie książek oraz gry. Wykorzystuj codzienne czynności jako okazje do nauki. Postaraj się, aby dziecko także miało wpływ na to, jak będzie wyglądał jego plan dnia.
Chociaż ustalenie rutyny i planu dnia jest niezwykle ważne dla dzieci i młodzieży w obecnej sytuacji, czasem możesz zauważyć, że Twoje dziecko potrzebuje więcej swobody. Warto wówczas zmienić swoje przyzwyczajenia. Jeśli dziecko wydaje się zmęczone lub poruszone, gdy próbujecie się uczyć, zaproponuj zmianę aktywności. Nie zapominaj, że wspólne planowanie, a także realizacja prac i obowiązków domowych, to świetny sposób na rozwój fizyczny dziecka, w tym ćwiczenie jego zdolności motorycznych. Staraj się dobierać zajęcia do potrzeb dziecka.
- Rozmawiaj szczerze ze swoim dzieckiem
Wspieraj dziecko w rozmowie, zachęcaj do zadawania pytań i dzielenia się swoimi przeżyciami. Pamiętaj, że dzieci w różny sposób mogą reagować na stres. Bądź cierpliwy i wyrozumiały. Zaproś swoje dziecko do rozmowy. Dowiesz się, ile już wie na temat koronawirusa, czy jest świadome znaczenia higieny w obecnej sytuacji. Dzięki temu, że wspólnie uczestniczycie w wielu codziennych czynnościach, możesz wykorzystywać te okazje, żeby podkreślić jak istotne jest częste i dokładne mycie rąk. Zwróć uwagę na to, aby dziecko czuło się swobodnie podczas rozmowy. Rysowanie, opowiadanie historii czy bajek pomoże dziecku otworzyć się w dyskusji na ten trudny temat.
Postaraj się nie umniejszać czy lekceważyć zmartwień swojego dziecka. Poznaj uczucia, które mu towarzyszą i zapewnij je, że niepokój, który prawdopodobnie odczuwa, jest całkowicie normalny. Poświęć dziecku całą swoją uwagę i uświadom je, że może się zawsze zwrócić się do Ciebie lub do swoich nauczycieli, którym ufa. Ostrzeż dziecko, że może się spotkać z różnymi fałszywymi informacjami, tzw. fake newsami i zachęć je do korzystania z rzetelnych źródeł wiedzy, np. strony UNICEF Polska poświęconej walce z koronawirusem.
- Daj sobie czas
Przyzwyczajaj dziecko stopniowo do zdalnej nauki. Zacznij od krótszych lekcji i sukcesywnie je wydłużaj. Jeśli docelowo zajęcia mają trwać 30-45 minut, rozpocznij od 10-minutowych sesji, które stopniowo będą coraz dłuższe. Każda lekcja powinna zawierać zróżnicowane aktywności, nie tylko te wymagające dostępu do komputera i Internetu, ale także zadania w tradycyjnej formie oraz ćwiczenia fizyczne, które mogą odbywać się bez patrzenia w monitor.
- Chroń swoje dziecko w Internecie
Platformy internetowe umożliwiają uczniom zdalną edukację, zapewniają rozrywkę, a także pozwalają utrzymywać kontakt z rówieśnikami. Jednak dłuższy czas, który dzieci spędzają teraz online, niesie ze sobą większe ryzyko różnego rodzaju zagrożeń.
Porozmawiaj ze swoimi dziećmi o zasadach, których powinny przestrzegać będąc online. Zwróć szczególną uwagę na platformy wymagające dostępu do kamer i udostępniania wizerunku. Uświadom dziecko, że nie ma potrzeby, aby dzieliło się swoimi prywatnymi zdjęciami i filmikami z innymi użytkownikami sieci. Ustalcie z dzieckiem zasady dotyczące czasu oraz sposobów korzystania z telefonu i komputera. Wspólnie zróbcie listę serwisów, stron oraz gier, z których będzie korzystało dla rozrywki. Pamiętaj, aby ich treść była dostosowana do wieku dziecka. Jeśli masz młodsze dzieci, warto rozważyć wprowadzenie kontroli rodzicielskiej na wszelkich urządzeniach, do których mają one dostęp. Jeśli dostrzeżesz niewłaściwe dla dzieci treści w Internecie, bądź Twoje dziecko stanie się ofiarą cyberbullyingu, koniecznie zwróć się z tym do odpowiednich służb i powiadom szkołę. Dowiedz się zawczasu, jakie są procedury w takich przypadkach i bądź przygotowany, aby odpowiednio zareagować.
- Pozostań w kontakcie z nauczycielem i placówką edukacyjną Twojego dziecka
Dowiedz się, w jaki sposób możesz skontaktować się z nauczycielem/wychowawcą swojego dziecka i szkołą, aby być na bieżąco ze wszystkimi wiadomościami. Rozważ stworzenie wspólnie z innymi opiekunami dzieci grupę, w ramach której będziecie przekazywać sobie wszystkie ważne informacje. Możecie w tym celu wykorzystać media społecznościowe. Wspierajcie się nawzajem!
Pedagożki Anna Pietruszewska i Joanna Czaplicka - Lachowicz
- Przygotuj plan dnia wspólnie z dzieckiem
Komiksy w czasach kwarantanny cz. 10
Prezentujemy komkisy tworzone w ramach pracy zdalnej przez uczniów p. Bożeny Hoffmann.
Komiksy w czasach kwarantanny cz.9
Prezentujemy komkisy tworzone w ramach pracy zdalnej przez uczniów p. Bożeny Hoffmann.
Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
5 maja obchodzimy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Zapraszamy, obejrzyj krótki komiks na temat zasad zachowania się wobec osób z niepełnosprawnością.
Pedagożki Joanna Czaplicka - Lachowicz i Anna Pietruszewska
Komiksy w czasach kwarantanny cz.8
Prezentujemy komkisy tworzone w ramach pracy zdalnej przez uczniów p. Bożeny Hoffmann.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie