Co roku Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada w Polsce obchodzone jest bardzo uroczyście. W większych miastach w tym czasie odbywają się uroczyste defilady, organizowane są inscenizacje historyczne, wykłady, koncerty, na których można usłyszeć patriotyczne piosenki. Niestety w tym roku nie będzie tak uroczyście, będzie inaczej… Jest nam przykro, że tak ważnego święta nie możemy uczcić razem, jako społeczność szkolna. Zachęcamy Was gorąco do tego, abyście podzielili się z nami swoimi pomysłami.. Przypominamy, że wystarczy napisać i wysłać krótki tekst, w którym zaproponujecie jak w tym roku będziecie obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. A oto kilka propozycji, które już nadesłali uczniowie:
Franciszek:
Z racji istniejącej sytuacji w naszym kraju i mieście, obchody Dnia Niepodległości będą inne niż zawsze. Nie będzie pochodów. Dlatego moją propozycją na świętowanie tego dnia jest to, aby wywiesić flagę naszego kraju, oraz obejrzeć jakiś film związany z naszą historią. Takim filmem może być np.: "Kamienie na szaniec", "Dywizjon 303" albo "Miasto 44".
Karina:
W tym roku Narodowe Święto Niepodległości uczczę śpiewając hymn narodowy, Mazurek Dąbrowskiego'', przejdę 102 kroki na pamiątkę 102 rocznicy Niepodległości. Obejrzę film upamiętniający to wydarzenie.
Klara:
W tym roku Narodowe Święto Niepodległości uczczę wspólnie z rodzicami i siostrą.
Na balkonie wywiesimy flagę. Razem z młodszą siostrą zrobimy kotyliony i flagi z papieru. Spróbuję nauczyć siostrę wierszyka pt. „Barwy ojczyste”. Równo o godzinie 12:00 całą rodziną zaśpiewamy hymn.
Maksymilian:
W tym roku będę obchodził Święto Niepodległości występując na scenie Węgorzewskiego Centrum Kultury. Wraz z innymi artystami wezmę udział w koncercie "Niepodległa w Węgorzewie" śpiewając pieśni patriotyczne dla uczczenia 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po koncercie udam się wraz z rodzina na cmentarz, na groby naszych bliskich, którzy żyli w czasach II wojny światowej oraz na grób Nieznanego Żołnierza, gdzie zapalimy znicze ku ich pamięci.
Tymoteusz:
W tym roku wraz z rodzina będę oglądał koncert "Niepodległa w Węgorzewie", na którym wystąpi mój brat Maks. Po koncercie wszyscy pojedziemy na cmentarz żeby zapalić znicze na grobach moich pradziadków i prababć. Pójdziemy też na grób Nieznanego Żołnierza oraz na cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej nad j. Święcajty.
W ten sposób uczcimy pamięć wszystkich poległych w walkach o wolność naszej Ojczyzny oraz okażemy wdzięczność za ich poświecenie.
Michał:
Wraz z rodzicami i dziadkami spędzę Święto Niepodległości w domu. 10 listopada wywieszę flagę biało - czerwoną na budynku w którym mieszkam. Ministerstwo organizujące akcje "Niepodległa do hymnu" , więc wraz z całą rodziną o godzinie 12:00 zaśpiewam hymn Polski. Pragnę w ten sposób poczuć się częścią wspólnoty naszego kraju. Poprzez internet będę oglądał widowisko "Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu". Można tam będzie znaleźć program historyczny dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Z przyjemnością wysłucham koncertu "Niepodległa" w którym zagrają gwiazdy estrady ; Enej , Ania Dąbrowska oraz Organek. Wieczorem z całą rodziną zasiądziemy przed internetem i obejrzymy film dokumentalny "Niepodległość" opowiadający o walce Polaków o niepodległość i wolność Rzeczpospolitej Polskiej. Święto Niepodległości jest dla mnie i dla mojej rodziny bardzo ważne , ponieważ jesteśmy patriotami . Kochamy Polskę i chcemy w niej żyć.
Zuzia:
Symbolicznie wywieszę flagę Polski. Proponuję, abyśmy wszyscy symbolicznie zrobili przypinkę i zrobili sobie zdjęcie.
Darek:
W tym wyjątkowym roku 11 listopada zamierzam jeszcze raz przeczytać wiersz Kazimiery Iłłakowiczówny pt. " Moja Ojczyzna - cisza", a potem spojrzeć w niebo.
Magdalena:
W tym roku zamierzam uczestniczyć w akademii: "Niepodległa w Węgorzewie", która będzie transmitowana na stronie internetowej oraz Facebooku Węgorzewskiego Centrum Kultury.
Na kolejne wpisy czekamy do 11 listopada: ojczyzna-na102@sp2.wegorzewo.pl
Organizatorzy