17 grudnia odbył się XIV Międzynarodowy Turniej Ekologiczny NADZIEJA ZIEMI pod hasłem: Ratując pszczoły, ratujemy świat. Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych powiatu węgorzewskiego, kętrzyńskiego, giżyckiego, gołdapskiego, młodzież z LO w Węgorzewie oraz młodzież polonijna z Litwy i młodzież z Obwodu Kaliningradzkiego-Rosja. W sumie w turnieju uczestniczyło 13 trzyosobowych drużyn. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 6c: Amelia Grzmil i Olaf Szarmacher oraz 6e Michalina Tryk pod opieką Pani Wioletty Balewicz. Zadaniem uczniów było przygotowanie eko-ulotki propagującej konieczność ochrony pszczół, lub wykonanie gry planszowej na temat znaczenia pszczół i ich ochrony. Pszczółki z SP2, podczas wspólnych spotkań (online) przygotowały bardzo ciekawą grę planszową. Oprócz tego uczestnicy indywidualnie rozwiązywali test na temat życia pszczół (online). Wyniki uzyskane przez nasze pszczółki są bardzo imponujące: Michalina Tryk 93% poprawności, Amelia Grzmil-88% oraz Olaf Szarmacher-85%. Po zsumowaniu wyników testu i punktów za planszówkę nasza drużyna zajęła III miejsce, ustępując jedynie zespołom zza granicy. Dodatkowym punktem turnieju było zaprojektowanie ogrodu dla pszczół, który zrealizowany i oceniony będzie na wiosnę 2021. Trzymamy kciuki za drużynę a zwłaszcza Amelkę, która bardzo zaangażowała się, tworząc projekt rewitalizacji ogrodu ogród przyjazny pszczołom. Całej drużynie gratulujemy i mamy nadzieję, że swoją wiedzą i doświadczeniem zarażą innych.
XIV Międzynarodowy Turniej Ekologiczny NADZIEJA ZIEMI pod hasłem: Ratując pszczoły, ratujemy świat
Wyniki konkursu plastycznego pt. "Moja ulubiona bajka"
Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny pt." Moja ulubiona bajka" został rozstrzygnięty. Dziękuję wszystkim, którzy dostarczyli prace drogą mailową. Jury w składzie: p. Monika Śmierzyńska, p. Grażyna Wójcik, p. Agata Wiszniewska - Kubiszyn, nagrodziło i wyróżniło najciekawsze prace. Dyplomy i nagrody można odbierać przy głównym wejściu do szkoły. Gratulujemy zwycięzcom!! Oto lista osób nagrodzonych w konkursie:
I miejsce Monika Teliczan - III c
II miejsce Maja Pucyk - III c, Anna Głogowska - II a
III miejsce Hubert Melzer - II c, Klara Kryłowicz - II a
Wyróżnienie:
Jakub Śmierzyński - II b
Oskar Sulowski - I b
Anna Palczewska - II a
Jakub Brożewicz - II b3
Wyruszamy w podróż po Polsce
We wtorek 15.12.2020 r. odbyły się zajęcia biblioteczne przeprowadzone przez nauczyciela bibliotekarza - G. Wójcik. Tematem lekcji: Wyruszamy w podróż po Polsce. Nauczyciel utrwalił z dziećmi wiadomości dotyczące symboli narodowych (flaga, godło, hymn, stolica). Dzieci poznały największe miasta Polski. Pedagog zapoznał dzieci z podstawowymi informacjami nt. najważniejszych, najbardziej znanych Polaków (Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik). Uczniowie poznali legendę o Warsie i Sawie, o smoku wawelskim, o lajkoniku. Na koniec zajęć- dzieci pokolorowały herb Warszawy - syrenkę.
Monika Śmierzyńska
Książka to godny szacunku przyjaciel
14.12.2020 r. odbyła się lekcja biblioteczna na świetlicy szkolnej. Celem zajęć było kształtowanie szacunku do książki, dbania o jej wygląd oraz zachęcanie do czytelnictwa. Dzieci zapoznały się z wierszem pt. " Nie zaginaj". Na podstawie wysłuchanego wiersza poznały zasady poszanowania książek. Uczniowie poznali etapy powstawania książki. Uczestnicy zajęć odgadywali tytuły znanych książek dla dzieci na podstawie ilustracji. Jednym z zadań było ułożenie Regulaminu Poszanowania Książek przez dzieci. Podsumowaniem lekcji było wykonanie zakładki do książki.
Monika Śmierzyńska
Nasza szkoła w świątecznej odsłonie
Zdjęcie - Monika Śmierzyńska
Konkurs planszowy dla klas I-III „Choinkowi goście”
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie planszowym pt. „Choinkowi goście”. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I-III. Zadaniem uczestników jest rozpoznanie 14 bohaterów książek i bajek, których rysunki zostały umieszczone na ozdobach choinkowych. Kartki z odpowiedziami (swoje imię i nazwisko oraz klasę) proszę odesłać poprzez wiadomości w Librusie do pani G.Wójcik, M. Śmierzyńskiej lub na pocztę:bibliotekarz.sp2@gmail.com
Na odpowiedzi czekamy do 21.12.2020 roku. Losowanie nagród odbędzie się 22.12.2020 roku. O wynikach konkursu powiadomimy na stronie internetowej szkoły. Zapraszamy do wzięcia udziału i życzymy dobrej zabawy.
G. Wójcik, M. Śmierzyńska
„Od Mikołajek do Mikołaja”
Mikołajki już za nami, ale święta i Mikołaj tuż, tuż. W środę 09.12 uczniowie, którzy uczęszczają do świetlicy szkolnej wykonali piękne portrety Mikołaja. Mamy nadzieję, że Mikołajowi spodobają się jego podobizny i nie zapomni o nas w czasie najbliższych świąt. Uczniowie pozdrawiają całą szkolną społeczność i życzą Wszystkim wesołych, spokojnych, radosnych i pełnych prezentów Świąt Bożego Narodzenia.
„Świetliczaki” i p. Teresa Klukowska
Tymoteusz Duda odebrał nagrodę w konkursie "Losy nasze"
Rodzice ucznia z naszej szkoły,Tymoteusza Dudy przesłali zdjęcia z odebrania nagrody w konkursie "Losy nasze ", zorganizowanym przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.
Iwona Marczycha
Konkurs Plastyczny „Najpiękniejsza bombka Bożonarodzeniowa”
Zapraszamy uczniów do udziału w Konkursie Plastycznym „Najpiękniejsza bombka Bożonarodzeniowa”. Celem konkursu jest popularyzacja polskich tradycji oraz wykazanie się kreatywnością i pomysłowością. Każdy uczestnik może wykonać tylko jedną pracę – forma i technika dowolna (na kartce formatu A4 lub przestrzenna – bombka styropianowa lub inna).
Komisja konkursowa oceniać będzie poziom artystyczny wykonanej pracy, inwencję twórczą uczestnika konkursu, oryginalność oraz pomysłowość w trzech kategoriach: klasy I – III; klasy IV – VI; klasy VII – VIII.
Podpisaną pracę (imię i nazwisko autora pracy, klasa) należy dostarczyć do szkoły do p. Teresy Klukowskiej (przy wejściu głównym) do dnia 18.12.2020r. Ogłoszenie wyników – 21.12.2020r. O terminie i sposobie odbioru nagród laureaci zostaną powiadomieni po rozstrzygnięciu konkursu. Powodzenia!
Organizator – Teresa Klukowska
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych - na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. To też doskonały moment dla samych wolontariuszy, by pochwalili się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku.
W tym roku szkolnym Szkolne Koło Wolontariatu nie miało możliwości realizacji zbyt wielu akcji z powodu pandemii i nauki online. Ale są uczniowie, którzy od pażdziernika biorą udzial w akcji "Dzienniczek dobrych uczynków". Zadeklarowali, że będą wspierać i pomagać bliskim, rodzinie, znajomym w codziennym życiu. Do nauczycieli koordynujących Agnieszki Proniewskiej, Magdaleny Wysockiej, Mileny Greczko i Barbary Łapo już spływają zdjęcia z zapiskami dobrych uczynków, wykonanych przez naszych wolontariuszy.
Mamy nadzieję, że po powrocie do nauki stacjonarnej wszyscy uczniowie z naszej szkoly wesprą nas w kolejnych działaniach.
Szkolne Koło Wolontariatu
Mikołaj w szkole
Tegoroczna bezśnieżna aura nie zmyliła Świętego Mikołaja. Pomimo braku białego puchu, ten długo oczekiwany gość pojawił się 4 grudnia w naszej szkole. Uczniowie uczęszczający na zajęcia w szkole, otrzymali prezenty. Dzieci się bardzo ucieszyły z tej niezwykłej wizyty.
Monika Śmierzyńska
3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych
Węgorzewskie Centrum Kultury w Węgorzewie zaprasza do udziału w Konkursie Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych.
W tym roku, ze względu na trwający stan epidemii, Konkurs przeprowadzony zostanie on-line.
Wszyscy uczestnicy, spełniający kryteria regulaminowe, powinni przesłać nagranie swojego wykonania dowolnej kolędy lub pastorałki na adres mailowy: konkurswck@gmail.com.
Termin nadsyłania nagrań upływa 27 grudnia 2020 r.Wyniki Konkursu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych pojawia się na FB Organizatora najpóźniej w dniu 31 grudnia 2020 r. Po tym terminie zostanie też podana informacja na temat miejsca i sposobu odbierania nagród.
UWAGA: Przed wysłaniem nagrania należy dokładnie zapoznać się z Regulaminem i Kartą zgłoszenia.
Po raz kolejny otrzymaliśmy certyfikat „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”
Miło nam poinformować, że nasza szkoła po raz kolejny otrzymała certyfikat „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”. Jest to wyróżnienie przyznawane przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty.
Przedsięwzięcie ma na celu wyróżnienie szkół, które zapobiegają zjawisku agresji i przemocy w szkołach, podejmują działania w celu poprawy stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, wyróżniają się skutecznym, sprawnym i inspirującym działaniem w zakresie zapobiegania agresji i zapewniania bezpieczeństwa, promują działania na rzecz bezpieczeństwa i przeciwdziałania agresji oraz aktywizują społeczność szkolną do działań służących zapobieganiu zjawiskom agresji i poprawie bezpieczeństwa.Nad realizacją wszystkich działań w ramach ubiegania się o certyfikat, w naszej szkole czuwał zespół koordynujący w składzie: Anna Pietruszewska, Joanna Czaplicka-Lachowicz, Aneta Ślifirska, Bożena Hoffman, Magdalena Wysocka oraz Milena Greczko. Warto nadmienić, że jest to sukces całej społeczności szkolnej.
Magdalena Wysocka
Spotkanie z Mikołajem
Burmistrz Krzysztof Kołaszewski zaprasza dzieci na spotkanie z Mikołajem, który odwiedzi Węgorzewo 6 grudnia. Świętego Mikołaja będzie można spotkać na placu Wolności i ul. Zamkowej w godzinach 10.00-13.00.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
Książki w sieci
Przypominamy, że biblioteka szkolna czynna jest codziennie w godzinach 9.00 – 13.00 Można w tym czasie oddawać oraz wypożyczać nie tylko lektury szkolne, ale też wszystkie książki. Jeśli ktoś nie może skorzystać z oferty biblioteki szkolnej, to przedstawiamy poniżej strony internetowe, na których można znaleźć nie tylko lektury, a także audiobooki, ebooki oraz bajki i inne książki do czytania.
Lektury.gov.pl W zasobach platformy znajdziemy około 700 pozycji wybranych z listy lektur obowiązkowych programu podstawowego i rozszerzonego. Aby znaleźć interesujące nas lektury na Lektury.gov.pl wystarczy skorzystać z wbudowanej wyszukiwarki , wpisać poszukiwaną książkę i wybrać jedną z opcji. Dostępna jest możliwość pobrania książki w formacie EPUB, MOBI czy PDF, odczytanie jej online w przeglądarce lub pobranie za darmo w aplikacji Legimi , która jest partnerem projektu.
ChmuraCzytania.pl
Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.WolneLektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.Polska-Poezja.pl
Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.Audio-Bajki.pl
Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.Bajkowisko.pl
Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.G. Wójcik
Konkurs plastyczny dla klas I-III pt. Moja ulubiona bajka"
Bibliotekarz szkolny Szkoły Podstawowej nr 2 im. J. Korczaka w Węgorzewie, zaprasza uczniów I - III do udziału w bibliotecznym konkursie plastycznym pt. "Moja ulubiona bajka".Tematem prac konkursowych jest projekt swojej ulubionej bajki i przedstawienie jej w dowolnej technice plastycznej. Więcej informacji w załączonym regulaminie.
Zapraszam - Monika Śmierzyńska
REGULAMIN_KONKURSU_BIBLIOTECZNEGO_DLA_KLAS_I_-_III_-_MOJA_ULUBIONA_BAJKA_.docx
Zajęcia czytelnicze dla dzieci ze świetlicy szkolnej - "Przygody z pluszowym misiem w literaturze"
W związku z obchodami – Światowego Dnia Pluszowego Misia 24 listopada odbyły się zajęcia czytelnicze.pod tytułem: „Przygody z pluszowym misiem w literaturze”. Dzieci ze świetlicy szkolnej zapoznały się z najbardziej znanymi misiami tj.: Kubusiem Puchatkiem, Coralgolem, Paddingtonem, Misiem Uszatkiem, Gumisiami, Misiem Yogi, Niedźwiedziem Baloo i Troskliwymi Misiami. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia książek poświęconych misiom. Podczas zajęć, wysłuchali historii pluszowego misia, odgadywały zagadki a w encyklopediach wyszukiwały hasła o wszelakich niedźwiedziach. Jedno z dzieci przeczytało wiesz Czesława Janczarskiego pt. „Naprawiamy misia”, nastepnie nastąpiła krótka rozmowa na temat szanowania własnych zabawek. Podsumowaniem zajęć było wybranie i pokolorowanie najbardziej ulubionego misia.
Całym zajęciom przyglądał się miś Coralgol. Był bardzo zadowolony z pracy dzieci ;)
Monika Śmierzyńska
Światowy Dzień Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej
25 listopada obchodzimy najmilsze święto wszystkich dzieci – Światowy Dzień Pluszowego Misia. To właśnie w tym dniu przypada rocznica powstania tej maskotki. Obchodzimy je od 2002 r., kiedy to pluszowy mis ukończył sto lat.
Kilka dni przed świętem Misia, bibliotekę szkolną mieszczącą się w Szkole Podstawowej nr 2 w Węgorzewie odwiedził honorowy gość – Miś Colargol. W związku z tym Miś Colargol i nauczyciel – bibliotekarz pani Monika Śmierzyńska zorganizowali w czytelni biblioteki szkolnej wystawę literatury dziecięcej, w której można znaleźć przygody misiowych bohaterów. Została także przygotowana gazetka na temat historii powstania misia oraz zaprezentowanie najbardziej znanych misiów.Zapraszamy do wypożyczania książek przybliżających nas do świata misiowych przygód ;)
Monika Śmierzyńska
Świetlica marzeń - głosujemy!
Drodzy Rodzice, uczniowie i nauczyciele! Nasza świetlica została zgłoszona do ogólnopolskiego konkursu plastycznego, w którym można wygrać świetlicę marzeń.Prosimy bardzo pomóżcie swoim dzieciom i uczniom zdobyć nagrodę główną, jaką jest aranżacja świetlicy XXI wieku. Głosujcie na nas! To nic nie kosztuje - jedno kliknięcie.
Znajdźcie naszą szkołę i pomagajcie. Dziękujemy!
Teresa Klukowska
Bezpośredni link do naszej świetlicy:
Archiwum Aktualności