"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela,
a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem
- to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."
przysłowie chińskie
Szkoła Podstawowa Nr2 im. Janusza Korczaka w Węgorzewie realizuje projekt – Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa (NPRCZ) na lata 2016-2020 Priorytet 3: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.
Celem tego programu jest wzmocnienie: zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów przez wspieranie organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w podejmowaniu przedsięwzięć w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa. Wzmacnianie potencjału i roli bibliotek szkolnych i pedagogicznych, a także uatrakcyjnienie księgozbiorów bibliotek szkolnych i pedagogicznych poprzez zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami),w szczególności lektur szkolnych. W ramach Programu zakupione będą nowości wydawnicze (książki niebędące podręcznikami) w celu wzbogacenia zasobów biblioteki szkolnej o pozycje pozostające w sferze zainteresowania uczniów i jednocześnie służące realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego.
Szkoła na zakup książek wyda w sumie 15000,00 zł, w tym 12000,00 środki pochodzące z dotacji oraz 3000,00 zł wkładu własnrgo.
Program będzie realizowany w naszej szkole w II półroczu roku szkolnego 2016/2017 i I półroczu roku szkolnego 2017/2018.
W ramach programu szkoła musi zrealizować nastepujące zadania:
- Zasięgnięcie opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego w sprawie zakupu książek.
2. Podjęcie współpracy z bibliotekami publicznymi lub publicznymi bibliotekami pedagogicznymi, obejmujące:
a) planowanie zakupów książek ,
b) wymiana informacji o imprezach promujących czytelnictwo,
3. Zorganizowanie w ciągu roku szkolnego co najmniej jednego wydarzenia promującego czytelnictwo z udziałem uczniów.
4. Uwzględnienie tematyki wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży podczas zorganizowanego przez szkołę co najmniej jednego spotkania z rodzicami.
5. Zrealizowanie co najmniej jednego projektu edukacyjnego na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.
6. Dostosowanie organizacji pracy bibliotek szkolnych do potrzeb uczniów, w szczególności poprzez umożliwienie im wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich.
7. Uwzględnienie potrzeb uczniów niepełnosprawnych w planowanych zakupach książek.
Grażyna Wójcik