Uczniowie klas I-III oraz wychowankowie oddziału przedszkolnego "Kłapouszki", po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych zorganizowanych przez szkolną bibliotekę. Tym razem bohaterami zajęć były krasnoludki. Uczniowie poznali wygląd i rodzaje krasnoludków, ich mieszkania, a także zajęcia jakie wykonują na co dzień. Zaznajomili się też z ich zwyczajami i gustami kulinarnymi. Uczniowie wysłuchali fragmentu książki T. Wolfa pt. ”Leśny ludek i skrzaty”, a na koniec zajęć obejrzeli gazetkę i wystawkę książek o krasnoludkach.
G. Wójcik
Aktualności
Krasnoludki i ich zwyczaje...
III c i palmy wielkanocne w MKL
W dniu 28 marca 2017r. uczniowie klasy III c rozpoczęli przygotowania do Świąt Wielkanocnych, wykonując palmy pod czujnym okiem pracowników Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Zapał do pracy był duży, czego efektem są wyjątkowe i niepowtarzalne palmy. Na zakończenie zajęć uczniowie wraz z wychowawcą klasy, p. Agnieszką Proniewską złożyli pracownikom MKL świąteczne życzenia.
Agnieszka Proniewska
XII Powiatowy konkurs dla klas II i III "Wiem wszystko"
Dnia 29.03. 2017 r. już po raz dwunasty odbył się w naszej szkole Powiatowy Konkurs dla klas II i III pod hasłem „ Wiem wszystko”. Nad poprawnością przebiegu konkursu czuwała komisja w składzie: p. Teresa Klukowska- nauczyciel SP nr 2 w Węgorzewie, p. Małgorzata Juchniewicz- sekretarz Powiatu Węgorzewo, p. Anna Sulewska- nauczyciel SP nr 1 w Węgorzewie.
W tym roku do konkursu przystąpili uczniowie z siedmiu szkół naszego powiatu. Reprezentowali Szkoły Podstawowe z Sobiech, Radziej, Pozezdrza, Pereł, Buder oraz SP nr 1 i 2 z Węgorzewa. Konkurs zawierał wiele treści związanych z Rzeczpospolitą Polską, promował wiadomości dotyczące naszego kraju. Gości przywitali uczniowie z klasy IIa, którzy zatańczyli Kujawiaka.
Konkurs podzielony był na trzy etapy- pierwsza część zawierała zadania związane z Rzeczpospolitą Polską. Druga część kursu to pytania z różnych dziedzin, trzecia część to etap zawierający treści dotyczące naszego kraju. Pytania konkursowe miały różny stopień trudności, więc w rywalizacji liczyło się szczęście, refleks, opanowanie oraz szeroka wiedza. Uczniowie pracowali w dwójkach składających się z drugoklasisty i trzecioklasisty reprezentujących daną szkołę. Dodatkową atrakcją było spotkanie z asystentami profesora „ Mądra główka”, którzy zaprezentowali doświadczenia. Dodatkowo zapoznano uczniów z sylwetkami sławnych Polaków- Marią Skłodowską- Curie i Ignacym Łukasiewiczem.
Finaliści to:
I miejsce SP Rzdzieje
kl. III Igor Bratkowski , kl. II Roksana Predko
II miejsce: SP nr 2 w Węgorzewie
klasa III Kacper Sierakowski, klasa II Amelia Małgorzata Grzmil
III miejsce SP Perły
klasa III Wojciech Królak, klasa II Dominik Wołodźko
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary, książki i nagrody rzeczowe, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Węgorzewie oraz Dyrekcję SP nr 2 w Węgorzewie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe
Konkurs przygotowały i przeprowadziły nauczycielki SP nr 2 w Węgorzewie Renata Podolska- Komińczyk i Bożena Aleksandrowicz .
Bożena Aleksandrowicz
Eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, pt. „Młodzież zapobiega pożarom”
W dniu 30.03.2017 r. na terenie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Węgorzewie odbyły się eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, pt. „Młodzież zapobiega pożarom” organizowanym przez Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Węgorzewie. Naszą szkołę pod przewodnictwem p. Agnieszki Proniewskiej reprezentowali trzej uczniowie: Mikołaj Drabyk, uczeń klasy V c oraz dwóch uczniów z klasy VI c: Urszula Juszyńska i Bartosz Rymszewicz, który uzyskał największą liczbę punktów i zajął I miejsce wśród uczniów szkół podstawowych powiatu węgorzewskiego, a tym samym zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego.
Zwycięzcy serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Uczestnicy konkursu otrzymali wartościowe nagrody rzeczowe oraz słodki poczęstunek.
Agnieszka Proniewska
Bezpieczne postawy wobec psa - dogoterapia klas II, Ib i IIIa
Dogoterapia to forma terapii i pracy z osobami wymagającymi wsparcia. To najbardziej naturalny sposób „przemycenia” trudnych, czasem żmudnych ćwiczeń wspomagających rehabilitację z pomocą odpowiednio wybranych i przygotowanych psów.
27 marca uczniowie klas II, I b i III a wzięli udział w zajęciach pt. "Bezpieczne postawy wobec psa", które są elementem Terapii pedagogicznej z udziałem psa. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, jak postępować i bezpiecznie bawić się z psami. Poznali umiejętności i upodobania tych zwierząt. Były to miłe i pouczające zajęcia.Marzenna Pielczul
II d w pogoni za Wielkanocnym Zającem
23 marca klasa II d była na wycieczce pt. „ Pogoń za Wielkanocnym Zającem”. W Gwarku na uczniów czekało dużo atrakcji. Dzieci stworzyły bombę witaminową dodającą energii, sprawdziły, gdzie mieszka Wielkanocny Zając i jakie tajemnice kryje jego norka, Poznały dziki ogród, ozdabiały doniczkę, siały rzeżuchę, odwiedziły malowniczą krainę wielkanocnych tradycji.
Joanna Czaplicka - Lachowicz
Cyberbezpieczeństwo w szkołach
W związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się zagrożeń w internecie, Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska w liście skierowanym do środowiska oświatowego zwróciła się z prośbą o szczególne zwrócenie uwagi na kwestie bezpiecznego zachowania dzieci i młodzieży w internecie.
Zapraszamy do zapoznannia się z pismem pani Minister cyberbezpieczenstwo.pdf
REKRUTACJA JUŻ TYLKO DO 29 MARCA
Przypominamy, że do 29 marca 2017 roku trwają zapisy do klas pierwszych na rok szkolny 2017/2018.
Informujemy, że do klas pierwszych na wniosek rodziców mogą być również zapisywane dzieci, które w danym roku kalendarzowym kończą 6 lat i korzystały z wychowania przedszkolnego w roku poprzedzającym ten, w którym dziecko ma rozpocząć naukę w szkole.
W obecnym roku szkolnym obowiązek nauki w naszej placówce realizuje 45 dzieci, które rozpoczęły edukację w wieku 6 lat. Sale lekcyjne przygotowane są do realizacji nowej podstawy programowej – składają się z części rekreacyjnej i edukacyjnej. Wyposażone są w sprzęt multimedialny i tablice interaktywne.
ZAPRASZAMY
Klasa I a z wizytą u Pani Inspektor TOZ
22 marca 2017 r. klasa I a spotkała się z inspektorem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Węgorzewie p. Mieczysławą Jacewicz - Tyszko. Na początku spotkania pani inspektor poinformowała dzieci, że głównym zadaniem TOZ jest zapobieganie bezdomności psów i kotów oraz leczenie bezdomnych zwierząt. Następnie opowiedziała pierwszoklasistom o sposobie dostarczania pokarmu zwierzętom, ilości stałych miejsc dożywiania, ilości osób zaangażowanych pracą w węgorzewskim TOZ, jak również wyjaśniła, jaką rolę pełnią „karmicielki”. W bieżącym roku szkolnym uczniowie z klasy I a zaangażowali się w akcję charytatywną pt.”Akcja Zima – pomoc bezdomnym zwierzętom”. Chętnie przynosili do szkoły karmę dla psów i kotów, koce oraz zwierzęce akcesoria tj. miski, kagańce czy gryzaki. Dzisiejsza wizyta u pani Tyszko zakończyła się przekazaniem kolejny już raz ( trzeci z rzędu) dużej ilości pokarmu dla milusińskich. BRAWO PIERWSZAKI !
Danuta Czuczko
Pierwszy Dzień Wiosny wesoło i bezpiecznie
20 marca witaliśmy astronomiczną wiosnę a 21 marca kalendarzową. W naszej szkole Pierwszy Dzień Wiosny był bardzo kolorowy, ale jednocześnie szczególny bo przebiegający pod hasłem „Myślę pozytywnie, umiem wybierać, postępuję właściwie”. Podjęliśmy działania w ramach uzyskania certyfikatu Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”. Celem tego projektu jest wzmacnianie bezpieczeństwa, przyjaznego klimatu i przeciwdziałanie przemocy w szkole we współpracy z rodzicami i placówkami współpracującymi z naszą szkołą.
Chociaż w Pierwszy Dzień Wiosny nie było typowych lekcji, a uczniowie przyszli do szkoły bez książek, poznawali nowe wiadomości w inny sposób. Oglądali przedstawienia teatralne w WCK oraz pokaz ratownictwa przygotowany przez pracowników MOPR Giżycko Tomasza Kurowickiego i Macieja Żardzina. Uczniowie uczestniczyli także w apelach, na których zaprezentowali piosenki, własnoręcznie wykonane plakaty i hasła oraz scenki promujące bezpieczeństwo. Rozdano także nagrody dla laureatów „Międzyszkolnego konkursu na wiersz profilaktyczny” oraz nagrody dla zwycięzców konkursu plastycznego dla klas II w ramach projektu „Co mogę zrobić dla siebie i innych w trakcie realnego zagrożenia, czekając na przybycie ratowników". Nagrodzono także uczestników ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Zapobiegajmy pożarom”. Starsze klasy odwiedziła przedstawicielka policji nadkomisarz Dorota Kondrusik.
Wszyscy dobrze się bawili pamiętając motto dnia: „Myślę pozytywnie, umiem wybierać, postępuję właściwie”.
Całość koordynowały p. Anna Pietruszewska, p. Bożena Aleksandrowicz i p. Grażyna Wójcik.B.Ł
Warsztaty dogoterapii
Po raz kolejny odbyły się w naszej szkole warsztaty dogoterapii prowadzone przez p. Ewę Kuźnicką, licencjonowaną oligofrenopedagog i terapeutką z udziałem zwierząt. W zajęciach udział wzięły klasy Ia, IVa, IVb, Va i Vb. Pieski rasy cavakier king charles spaniel o imionach Calipso i Milka wspaniale prezentowały się przed dziecięcą publicznością. Pani Ewa zapoznała uczniów z zasadami zachowania się wobec psów, omówiła sygnały oraz postawy psów sugerujące ich reakcje. Całość koordynowała p. Alicja Barul.
A. Barul
IId świętuje Dzień Piekarza i Cukiernika
Kiedy nocą jeszcze śpię,
piekarz do piekarni mknie,
aby upiec dla nas chleb
no i zaopatrzyć sklep.
Biały, czarny, jaki chcecie,
na półeczce go znajdziecie.
Gdy ubrany w ziarna zbóż,
to nie burczy w brzuszku już.
Chleb jest dobry do wszystkiego :
miodu, szynki i serka białego.15 marca to szczególny dzień dla wszystkich piekarzy i cukierników, bo właśnie w tym dniu obchodzą oni swoje święto. Z tej okazji klasa II d odwiedziła piekarnię osiedlową. Uczniowie wręczyli pracownikom piekarni laurkę z życzeniami, wykonaną przez Hanię Ciunowicz, a w podziękowaniu otrzymali ciasteczka.
Joanna Lachowicz

Międzyszkolny konkurs na wiersz profilaktyczny
W tym roku szkolnym realizujemy zadania mające na celu ubieganie się o certyfikat Szkoła Promująca Bezpieczeństwo, pt. „Zamiast problemy mnożyć, chcemy bezpieczną atmosferę tworzyć”. W ramach tego projektu zorganizowaliśmy międzyszkolny konkurs na wiersz profilaktyczny – „ Myślę pozytywnie, umiem wybierać, postępuję właściwie". Do konkursu zaprosiliśmy naszych uczniów oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Węgorzewie.
17 marca długo i burzliwie obradowała komisja konkursowa w składzie p. Elżbieta Gładczyńska i p. Grażyna Cukrowska - polonistki oraz p. Grażyna Wójcik - bibliotekarka. W etapie szkolnym wyłoniono 5 prac z SP nr 1 i 14 prac z SP nr 2. Wszystkie wiersze zostały nagrodzone w etapie międzyszkolnym.Poniżej przedstawiamy wyniki:
Klasy III
Imię i nazwisko
Miejsce
Oliwier Lickiewicz
Laureat
Igor Hrudeń
Laureat
Julia Kucharska
Laureat
Julia Czuczko
Laureat
Julia Głębocka
Wyróżnienie
Natalia Dubicka
Wyróżnienie
Hanna Gruca
Wyróżnienie
Jakub Dowejko
Wyróżnienie
Klasy IV
Imię i nazwisko
Miejsce
Szkoła
Kacper Falicki
I
SP 2
Gabriela Demska
II
SP 1
Oskar Lachowicz
III
SP 2
Jakub Czyżycka
Wyróżnienie
SP 1
Cezary Jedliński
Wyróżnienie
SP 2
Franciszka Laskowska
Wyróżnienie
SP 2
Klasy V
Imię i nazwisko
Miejsce
Szkoła
Nikodem Biłas
I
SP 1
Magdalena Banasiewicz
II
SP 1
Klasy VI
Imię i nazwisko
Miejsce
Szkoła
Emilia Kraśniewska
I
SP 2
Natalia Rusinek
II
SP 1
Katarzyna Doktór
III
SP 2
Anna Pietruszewska
"Czujemy niedosyt"... czyli o zmaganiach finałowych naszych historyków i niespodziewanym gościu...
16 marca nasza drużyna "historyków" w składzie: Michał Urbanowicz., Mateusz Kukułka, Magdalena Biedrzycka. Monika Ostaszewska, Agnieszka Romatowska, Weronika Stromidło i Oliwia Ofierowicz brała udział w II etapie (finałowym) wojewódzkiego konkursu "Pamięć o Katyniu kształtuje nasze dziedzictwo", którego głównymi organizotorami był Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Olsztynie oraz Gimnazjum nr 14. Zmagania miały miejsce w gmachu Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego. Nasi uczniowie spisali się bardzo dobrze. Sukcesem był już udział w finale, do którego dotarło tylko 8 szkół podstawowych z 28 biorących udział w konkursie. Młodzi historycy musieli wykazać się ogromną wiedzą na temat, którego nie ma w obecnej podstawie programowej, stąd szczere gratulacje za ich ogromne zaangażowanie. Konkurs składał się z trzech rund pytań, po 3 pytania w rundzie. Nasi zdobli 13,5 pkt, co dało im ostatecznie 6 pozycję. O tym, jaki panował ścisk w czołówce niech świadczy fakt, że 1,5 więcej punktu dawało już 3 miejsce. Miłą niespodziankę uczestnikom przygotowała minister Oświaty Anna Zalewska, która przebywając na konferencji z dyrektorami szkół branżowych odwiedziła uczestników konkursu, przekazała im swoje gratulacje i wysłuchała inscenizacji słowno-muzycznej, która poprzedzała zmgania zawodników. Konkurs przyciągnął uwagę miejscowych mediów. Nasi uczniowie również się załapali do "Informacji" TVP Olsztyn (od18 do 20 min.) wydania https://olsztyn.tvp.pl/29522436/16317-godz-1830.
Gratulujemy uczestnikom, którzy zgodnie stwierdzili, że czują ogromy niedosyt, bo sukces był w zasięgu ręki. Przypominamy, że do konkursu uczniów przygotował nauczyciel historii i wicedyrektor p. Cezary Tryk .
Bartek Rymszewicz, laureatem!
Miło nam poinformować, że Bartek Rymszewicz z klasy VI c, został laureatem konkursu przedmiotowego z historii dla szkół podstawowych organizowanego przez Kuratora Oświaty w Olsztynie. Bartek do konkursu przygotowywał się pod czujnym okiem nauczyciela historii i wicedyrektora p. Cezarego Tryka. Nasz laureat uczęszcza na Kółko Historyczne, także sam bardzo dużo czyta książek o tematyce historycznej. Brawo Bartek, życzymy kolejnych sukcesów.
Projekt klas II na finiszu
10 marca 2017r. klasa II a udała się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Węgorzewie. Uczniowie oglądali wszystkie tajemnicze sprzęty mieszczące się w wozach strażackich. Widzieli maszt oświetleniowy z reflektorami, pompę wodną, motopompę pływającą, wąż pożarniczy, aparat butlowy na sprężone powietrze, pilarkę do drewna, piłę do stali i betonu, agregat prądotwórczy, wykrywacz ciepła i wiele innych urządzeń, których trudne nazwy uleciały już z pamięci.
Uczniowie podziwiali również mundury strażaków, które czekały w gotowości w wielkiej hali. Stojąc w długiej kolejce uczniowie przymierzali też kaski i hełmy. Olbrzymie wrażenie zrobiła na wszystkich cysterna na wodę o wielkiej pojemności.
Na zakończenie była wspólna fotografia, a uczniowie otrzymali w prezencie świetne plany lekcji w kształcie wozu strażackiego. Dziękujemy Panom Strażakom!
W najbliższych dniach na podobne wycieczki udadzą się pozostałe klasy drugie.
Tym akcentem kończy się też projekt klas drugich „CO MOGĘ ZROBIĆ DLA SIEBIE I INNYCH W TRAKCIE REALNEGO ZAGROŻENIA, CZEKAJĄC NA PRZYBYCIE RATOWNIKÓW". Dzieci nauczyły się nowych rzeczy, utrwaliły sposoby zachowania podczas zagrożenia , poznały zakres postępowania przy wzywaniu pomocy itp.
Zachęcamy pozostałe klasy do zapoznania się z projektem.
R. Podolska-Komińczyk

Międzyszkolny konkurs czytelniczy „W świecie wierszy Jana Brzechwy”
21 lutego w naszej szkole odbyły się eliminacje do międzyszkolnego konkursu czytelniczego dla klas trzecich szkół podstawowych pod tytułem: „W świecie wierszy Jana Brzechwy”. W konkursie wzięło udział dziewięciu uczniów:
I miejsce zajął Piotr Pilaszek z kl.3d,
II miejsce zajęła Natalia Barczak z kl.3d
III miejsce zajęła Weronika Wasilewska z kl.3a.
Nagrody za etap szkolny zostaną rozdane na apelu szkolnym.
6 marca w bibliotece szkolnej Gimnazjum im. J. A. Helwinga w Węgorzewie odbył się międzyszkolny etap konkursu. Miło nam poinformować, że uczennica klasy 3 b Julia Głębocka zajęła II miejsce a Piotr Pilaszek uczeń klasy 3 d III miejsce.Gratulujemy!
Grażyna Wójcik
Wkrótce półfinał „Wielkiej Ligi Czytelników”
2.03.2017 r. w naszej szkole odbyły się eliminacje ćwierćfinałowe ogólnopolskiego konkursu czytelniczego „Wielka Liga Czytelników” . W klasach II –III test pisały 23 osoby. Do półfinału, który odbędzie się 21.04.2017 r. zakwalifikowały się 3 osoby z największą ilością zdobytych punktów. Są to:
-TRYK M. KL.IID 84P.
- KORCZAK B. KL.IIIC 81P.
- BAGIŃSKI M. KL.IIIA 72P.
W klasach IV – VI do ćwiercfinału przystąpiło 8 osób. Do półfinału, który odbędzie się 21.04.2017 r. zakwalifikowały się 3 osoby z największą ilością zdobytych punktów. Są to:
- GASIŃSKI K. KL.VC 80P.
-KULIKOWSKI M. KL.IVA 77P.
- LACHOWICZ O. KL.IVA 71P.
Maksymalnie można było zdobyć 100 punktów.
Trzymamy za was kciuki.
G. Wójcik
8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet
Wszystkim kobietom pracującym w naszej szkole, wicedyrektor Cezary Tryk umilił dzisiejszy poranek, słodką niespodzianką. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet wielu uczniów przygotowało niespodzianki swoim nauczycielkom i koleżankom. To bardzo miły i sympatyczny zwyczaj. Nie zapominajmy jednak, aby szacunek kobietom i dziewczynkom okazywać nie tylko 8 marca ale, przez cały rok!
B.Ł
Archiwum Aktualności