Od 2011 r. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego data, wyznaczona na 1 marca, upamiętnia wyrok śmierci, wykonany tego dnia w 1951 r. na kierownictwie IV Komendy WiN.
Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Określa się ich jako „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „Żołnierzy Niezłomnych”. Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło około 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zmarło w więzieniach. Ostatnim członkiem ruchu oporu był Józef Franczak ps. „Lalek”, który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.
W ramach tegorocznych obchodów Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” część uczniów i nauczycieli naszej szkoły, wraz z pocztem sztandarowym, wzięło udział w uroczystej Mszy świętej, która odprawiona została 26 lutego 2017 r. w kościele p. w. św. Apostołów Piotra i Pawła. Tego dnia w kościołach dekanatu węgorzewskiego odbyła się "Ogólnopolska kwesta na ekshumacje i identyfikacje Żołnierzy Wyklętych" prowadzona przez Fundację Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Szczecinie. Uczennice naszej szkoły Julia Sypniewska i Agnieszka Romatowska jako wolontariusze kwestowały przy kościele pw. Dobrego Pasterza w Węgorzewie.
Agata Zwierzchowska