IV Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników” to projekt czytelniczy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Udział w konkursie jest bezpłatny. Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach: klasy 1-4 i 5-8. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych czytelników wśród uczniów szkół podstawowych i równocześnie:
- promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
- tworzenie społeczności aktywnych czytelników w kraju;
- wspieranie wartościowych form promocji czytelnictwa poprzez tworzenie platformy wymiany najlepszych praktyk proczytelniczych;
- promocja klasyki literatury krajowej, w tym utworów patriotycznych;
- rozpowszechnianie i odświeżanie kanonu krajowej i światowej literatury młodzieżowej;
- wzmacnianie pozytywnego obrazu i prestiżu aktywności społecznej wynikającej z czytania książek poprzez uhonorowanie aktywnych czytelników;
- aktywizacja grupy docelowej poprzez możliwość wyboru tytułu książek konkursowych;
- integracja międzypokoleniowa poprzez wspólne czytanie literatury budującej więzi rodzinne oraz wspólne działania podczas finału – „Wielka Zabawa Rodzinna”;
- wykorzystanie nowoczesnych technologi do promocji czytelnictwa (strona www, serwery bazodanowe);
- promocja nowości wydawniczych, krajowej literatury współczesnej oraz współpraca ze środowiskiem wydawców i pisarzy;
- promowanie postawy zdrowej rywalizacji i współpracy w grupie;
- promocja systematyczności, efektywnego zarządzania czasem i intensywnej pracy z tekstem wśród uczniów szkół podstawowych;
PRZEBIEG KONKURSU
Konkurs przebiega w czterech etapach:
pierwszy – szkolno-biblioteczny: indywidualne zdobywanie sprawności czytelniczych i test kwalifikacyjny w szkołach podstawowych i bibliotekach publicznych;
drugi – powiatowy: test drużynowy;
trzeci – półfinały wojewódzkie: test drużynowy;
czwarty – finał ogólnopolski: test drużynowy.
Etap pierwszy konkursu rozpoczyna się 6 listopada 2018 r. i trwa do 31 stycznia 2019 r. Celem pierwszego etapu jest wyłonienie po trzech uczestników etapu powiatowego w obu kategoriach wiekowych.
Uczestnicy pierwszego etapu zdobywają sprawności poprzez czytanie proponowanych przez organizatorów książek i rozwiązywanie przygotowanych do nich testów (lista książek jest dostępna w bibliotece szkolnej, chętni uczniowie ją otrzymują).Testy zawierają pytania dotyczące treści całej książki lub jej fragmentu, a także pytania interdyscyplinarne powiązane z treścią książki. Każdy formularz testu WLC dotyczy jednej książki. Za wypełnienie każdego formularza można uzyskać maksymalnie 100 punktów. Do zaliczenia każdego testu konieczne jest zdobycie minimum 80 punktów. Za zaliczenie testu uczniowie otrzymują jedną sprawność. Uczestnicy konkursu po formularze WLC zgłaszają się do koordynatora pierwszego etapu konkursu w szkole do biblioteki(p. Grażyna Wójcik).
Uczestnik konkursu wypełnia formularz do danej książki tylko raz. Dozwolona, a nawet wskazana jest wspólna praca dzieci z rodzicami/opiekunami przy rozwiązywaniu testów. Rodzice powinni wspierać dzieci, pomagać, pełnić funkcję doradczą, nakierowywać je na właściwy tok myślenia czy odpowiednie źródło informacji. Rodzice uczniów kl. 2 – 8 nie mogą wypełniać testu za dziecko. Uczniowie mogą oddawać formularze do 5 dni przed testem kwalifikacyjnym w danej placówce. Koordynator etapu szkolno-bibliotecznego może przyznać uczniowi sprawności za zajęcie I, II lub III miejsca w innym konkursie czytelniczym, który realizuje dana placówka. Maksymalnie można przyznać w ten sposób jedną sprawność.
Uczestnicy konkursu, którzy zdobędą 6 sprawności, biorą udział w szkolnym/bibliotecznym teście kwalifikacyjnym do drugiego etapu – powiatowego. Test kwalifikacyjny jest podsumowaniem pierwszego etapu i odbywa się w szkole lub bibliotece publicznej bez udziału rodziców i bez tekstu konkursowej lektury. Organizator przygotuje co najmniej 2 testy eliminacyjne – do różnych książek z obu kategorii klasowych. Koordynator etapu pierwszego wybierze spośród nich po jednym teście lub opracuje własny test kwalifikacyjny do wybranej przez siebie książki. Termin testu kwalifikacyjnego ustala koordynator etapu pierwszego danej placówki. Test musi być zorganizowany do 31 stycznia 2019 r.
Placówki (szkoły/biblioteki publicznej) uczestniczące w konkursie wyłaniają do etapu powiatowego maksymalnie po trzech zawodników z każdej kategorii (kl. 1 – 4 i kl. 5 – 8), którzy uzyskali najlepsze wyniki w teście kwalifikacyjnym, ale nie mniej niż 80% punktów. W przypadku trudności w wyłonieniu zwycięzców na skutek równej liczby punktów, koordynator pierwszego etapu przeprowadza dogrywkę (ustną lub pisemną).
Etap drugi – powiatowy zostanie rozegrany jednocześnie we wszystkich powiatach, w których będzie powołany koordynator powiatowy. Termin etapu powiatowego: 28 lutego 2019 r., o miejscu przeprowadzenia etapu powiatowego poinformują koordynatorzy powiatowi. W razie choroby lub absencji z innej ważnej przyczyny uczestnika konkursu, który zakwalifikował się do etapu powiatowego, może zastąpić go uczestnik z kolejnego miejsca z danej placówki. Fakt ten należy zgłosić koordynatorowi powiatowemu najpóźniej w dniu testu etapu powiatowego. Do półfinału wojewódzkiego awansuje jedna drużyna z każdego powiatu, która w drugim etapie uzyska najlepszy wynik z testu w tym powiecie (kl. 1 – 4 i kl. 5 – 8), ale nie mniejszy niż 80% punktów. W przypadku remisu – koordynator powiatowy organizuje dogrywkę w formie testu pisemnego – w terminie do 7 dni. W teście dogrywkowym pod uwagę będzie brana w pierwszej kolejności punktacja, a następnie czas pisania.
Półfinały wojewódzkie zostaną rozegrane jednocześnie we wszystkich województwach, w których będzie powołany koordynator wojewódzki. Termin półfinału: 28 marca 2019 r., o miejscu przeprowadzenia etapu wojewódzkiego poinformują koordynatorzy wojewódzcy.
Do finału ogólnopolskiego awansuje jedna drużyna z każdego województwa, która w półfinale uzyska najlepszy wynik z testu w tym województwie (kl. 1 – 4 i kl. 5 – 8), ale nie mniejszy niż 80% punktów. W przypadku remisu – koordynator wojewódzki organizuje dogrywkę w formie testu pisemnego – w terminie do 7 dni od półfinału. W teście dogrywkowym pod uwagę będzie brana w pierwszej kolejności punktacja, a następnie czas pisania.
Finał WLC zostanie przeprowadzony 10 maja 2019 r. w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach, ul. Wyszyńskiego 7. W przypadku remisu – organizator przeprowadzi dogrywkę w formie testu pisemnego. W teście dogrywkowym pod uwagę będzie brana w pierwszej kolejności punktacja, a następnie czas pisania.
Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się podczas VIII Wielkiej Zabawy Rodzinnej, w sobotę 11 maja 2019 r. w Katowicach. Uczestnicy proszeni są o przybycie na to wydarzenie wraz z rodzicami/opiekunami, osobami towarzyszącymi. Wręczenie nagród będzie połączone z innymi atrakcjami, m.in.: z Korowodem Postaci z Książek, zabawą „Rodzina na medal”, spotkaniami autorskimi, kiermaszem książek.
Grażyna Wójcik