25.03.2020 r.
Drodzy uczniowie i rodzice!
Pragniemy przypomnieć wszystkim o zasadach, które w kontakcie z telefonem, Internetem, są ważne dla naszego bezpieczeństwa. Przypomnijmy je sobie razem z Fundacją Dbam o mój zasięg:
W bardzo prosty sposób w codziennym funkcjonowaniu możesz ograniczyć nałogowe korzystanie z telefonu komórkowego, Internetu, gier on-line i innych cyfrowych dobrodziejstw.
Oto 13 przykładów prostych czynności, które są możliwe do wdrożenia praktycznie „od zaraz”. Niewątpliwie pomogą one Tobie stać się bardziej rozsądnym użytkownikiem nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych.
Pamiętaj, że ich wdrożenie wymaga od Ciebie przede wszystkim:
1. Dobrej diagnozy aktualnego stanu: odpowiedz sobie na pytanie, czy są takie pola codziennego funkcjonowania, w których chciał/a/byś korzystać z nowoczesnych urządzeń komunikacyjny w inny sposób. Jeśli tak, spisz sobie na kartce, w jakich porach dniach, godzinach, sytuacjach nałogowe używanie z narzędzi komunikacji ma negatywny wpływ na Twoją pracę, naukę, relacje z innymi.
2. Zmiany dotychczasowego myślenia o korzystaniu z nowych mediów: nie jesteś ich niewolnikiem, masz pełne prawo do kontrolowania czasu, miejsca oraz sposobu wykorzystania urządzeń mobilnych.
3. Konsekwencji w przestrzeganiu narzuconych/ustalonych zasad: zasady związane z używaniem urządzeń mobilnych włączonych do sieci internetowej powinny być tworzone w sposób umożliwiający ich przestrzeganie. Spójrz na własne zamiary przez pryzmat swoich możliwości i nie stawiaj sobie i innym zasad niemożliwych do wypełnienia. Jeśli starasz się wprowadzić regulacje swojemu dziecku pomyśl o tym, czy nie warto, abyś i Ty przestrzegał/a nowych zasad. To na pewno uwiarygodni Ciebie w oczach Twojego dziecka.
Pamiętaj, że stając się odpowiedzialnym użytkownikiem nowych technologii zawsze możesz prosić o pomoc najbliższych.
Pedagożki Anna Pietruszewska, Joanna Czaplicka - Lachowicz