• Historia szkoły

        • HISTORIA SZKOŁY

           

          1953 r. - 1954 r.

          1 września 1953 roku decyzją kuratora okręgu szkolnego utworzono liceum ogólnokształcące – szkołę jedenastoletnią z jedną klasą ósmą. Nowa szkoła powstała z podziału klas młodszych I-VIII
          Szkoły podstawowej nr 1. Początkowo był to twór sztuczny, ponieważ nader skromna baza dydaktyczna nadal mieściła się w „jedynce”. Organizację nowo powstałej placówki powierzono
          panu Leonardowi Wojnarowskiemu, który pełnił funkcję jej dyrektora do 1 września 1961 roku.

          Leonard Woynarowski

          Pierwszymi nauczycielami byli: pani Martowicz – język polski, pani Kwiatkowska – język polski, pani Dąbrowska – historia i rysunek, pan Wojnarowski – język rosyjski,
          pani Bożyszkowska – matematyka i fizyka, pan Kossakowski – geografia i chemia i pan Giegżno – język angielski  i w-f.

          W 1954 roku szkoła otrzymała zastępczy budynek w Domu Opieki Społecznej. Nie rozwiązało to jednak problemu lokalowego. Sale nie były przystosowane do prowadzenia zajęć dydaktycznych, a wychowanie fizyczne odbywało się w pomieszczeniach piwnicznych.

          1955 r. - 1963 r.

          Rozpoczęto budowę obecnego budynku, który został przekazany do użytku 5 listopada 1955 roku. Nareszcie powstała własna siedziba Szkoły Podstawowej nr 2 i Liceum Ogólnokształcącego.
          Jak na tamte czasy był to nowoczesny gmach z pracowniami, salą gimnastyczną, świetlicą, stołówką i boiskami.

          Szkoła zaczęła się intensywnie rozwijać. Wciąż przybywało nauczycieli. Wzrost liczby klas spowodował  powołanie zastępcy dyrektora, którym został pan Jerzy Marciniak.
          W 1961 roku ze względu na stan zdrowia, odszedł pan dyrektor Woynarowski. Jego obowiązki przejął pan  Zygmunt Manista, a na zastępcę powołano panią Cecylię Golisz.

          Zygmunt Manista

          W 1962 roku nastąpił nowy rozdział w historii oświaty. Kształceniem podstawowym objęto kl. I – VIII,
          a klasy IX i wyższe przekształcono w licea ogólnokształcące.
          W wyniku tego pod jednym dachem i jedną dyrekcją pracowały dwie szkoły. Warunki pracy uległy pogorszeniu, dlatego rozpoczęto budowę liceum ogólnokształcącego.

          1964 r.

          1 września 1964 roku nastąpił rozdział szkół. Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 2 został pan Kazimierz Zaniewski. Pełnienie funkcji zastępcy powierzono pani Krystynie Marciniak. Były to lata wyżu demograficznego, oddziały liczyły ponad 50 uczniów.

          Kazimierz Zaniewski

          1972 r.

          W 1972 roku nadano szkole imię Janka Krasickiego. W 1973 roku w wyniku reorganizacji szkolnictwa „dwójka’’ została Gminną Szkołą Zbiorczą pod kierownictwem pana Czesława Olszewskiego.
          Jego zastępcami byli wtedy: pani Stefania Szczypińska i pan Kazimierz Zaniewski.

          Czesław Olszewski

          1974 r.

          21 stycznia 1974 roku odbyła się uroczystość nadania szkole sztandaru za całokształt działalności społeczno – oświatowej, ufundowanego z dobrowolnych składek młodzieży szkolnej oraz niektórych zakładów pracy.

          1984 r.

          Dyrektorem szkoły została pani Wincentyna Dzięgielewska. Funkcję pełniła do 1990 roku. Jej zastępcami były panie: Maria Noga i Anna Osmak.

          Wincentyna Dzięgielewska

          1990 r.

          W 1990 roku dyrektorem szkoły został pan Włodzimierz Sajewicz, a wicedyrektorkami panie Krystyna Jachimczyk i Aleksandra Kaczmarczyk.

          Włodzimierz Sajewicz

          Na skutek przemian ustrojowych postanowiono, że „dwójka”pozostanie tymczasowo bez patrona i otrzyma
          nazwę Szkoła Podstawowa nr 2. Pomimo trudnych dla kraju i oświaty czasów szkoła się rozwijała.
          Współpracowała z wieloma instytucjami i organizacjami. W środowisku lokalnym dostrzegano pracę uczniów
          i nauczycieli. Uczniowie brali udział w licznych konkursach i olimpiadach, w których odnosili sukcesy na szczeblach regionalnych i wojewódzkich.

          W 1999 roku rozpoczęła się reforma oświaty. Szkoły podstawowe jako pierwsze zetknęły się z nowymi problemami. Nauczyciele dobrze się do niej przygotowali. Opracowali i wdrożyli 11 programów autorskich. Utworzono pracownię komputerową z dostępem do Internetu. Wyposażono szkołę w sprzęt audiowizualny.

          2003 r.

          W kwietniu 2003 roku wybrano patrona szkoły. Został nim Janusz Korczak – lekarz, pedagog i psycholog, człowiek, który całe swoje życie poświęcił dzieciom. Uroczystość nadania szkole imienia odbyła się w październiku 2003 roku podczas Dnia Edukacji Narodowej.

          Mury naszej szkoły opuściła zastępca dyrektora, pani Aleksandra Kaczmarczyk i od tej chwili nad pracą szkoły czuwali pan dyrektor Włodzimierz Sajewicz i zastępca dyrektora, pani Krystyna Jachimczyk.

          Od 2004 roku cyklicznie w dniu rozpoczęcia się kalendarzowej wiosny w naszej szkole organizowany jest
          Szkolny Dzień Przeciwko Przemocy.

          Na stałe wpisał się do historii Dzień Otwarty Szkoły. Po raz pierwszy odbył się on 24 kwietnia 2004 roku.

          W 2004 roku obchodziliśmy 50 – lecie istnienia naszej szkoły. Uroczystość odbyła się podczas Dnia Edukacji Narodowej. Był to idealny moment na nadanie szkole sztandaru.

                    

          2009 r., do chwili obecnej

          W 2009 roku dyrektorem szkoły zastała pani Halina Anchim. Obowiązki wicedyrektora pełnił pan Włodzimierz Sajewicz.

          W 2011 roku pan Włodzimierz Sajewicz odszedł na emeryturę a stanowisko wicedyrektora objął pan Cezary Tryk.

          W  2018 roku w związku z reformą oświaty i  powiększeniem się ilości oddziałów, drugim wicedyrektorem została pani Bożena Aleksandrowicz.

          Bożena Aleksandrowicz, Cezary Tryk, Halina Anchim