• Dąb pamięci

• Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka w Węgorzewie od roku 2009 bierze udział w programie, „Katyń … Ocalić od zapomnienia”, którego inicjatorem i opiekunem był prezydent Lech Kaczyński. Celem programu jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden DĄB to jedno nazwisko. W Programie uczestniczy już ponad 3.000 instytucji z Polski i spoza jej granic. Do tej pory zasadzono 4568 dębów.

Przy naszej placówce został posadzony dąb i postawiony kamień z pamiątkową tablicą, poświęcony chor. Walerianowi Jezierskiemu. Był on oficerem w sztabie jednostki poligonowej artylerii polowej w Powursku na Wołyniu.  Został aresztowany jesienią 1939 r. po powrocie z kampani wrześniowej. Został rozstrzelany z tzw. "listy ukraińskiej".

Jego córka, Krystyna Święcicka, miała 7 lat, gdy NKWD zabrało ojca. Dziś jest mieszkanką Węgorzewa i systematycznie uczestniczy w obchodach zbrodni katyńskiej organizowanych w naszej szkole.

Szkoła, co roku szczególnie uroczyście  obchodzi dzień pamieci zbrodnii katyńskiej. Z tej okazji organizujemy prze Dąbie pamięci apele, przygotowujemy gazetki szkolne oraz przeprowadzamy lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce.  Przy pomniku pełnią aststę żołnierze 11 Mazurskiego Pułku Artylerii oraz harcerze i zuchy z naszej szkoły.