Po raz kolejny w miniony piątek (3 listopada) gościliśmy zaprzyjaźnionych z nami rycerzy z zamku w Gniewie. Członkowie bractwa "Apis" pod wodzą niezastąpionego piewcy dawnych obyczajów - Jacentego Ordowskiego - przybliżyli naszym uczniom tematykę dotyczącą rycerstwa i szlachty polskiej w XVII wieku. Młodsze klasy dowiedziały się o przymiotach rycerzy, ich obyczajach, uzbrojeniu, itp. Uczniowie wzięli udział w pasowaniu na rycerza. Poznali średniowieczną broń. Starsi uczniowie dowiedzieli się o stroju dawnej szlachty, ich obyczajach, ale również poznali oręż, jakim posługiwano się w XVII wieku. Jak zwykle lekcjom towarzyszyła luźna atmosfera i zabawa. Dzieci mogły też przymierzyć i dotknąć dawnych strojów czy broni.
Aktualności
Wśród rycerstwa i szlachty - czyli o "żywej historii"
Wycieczka do parku Ic
Podczas październikowej wycieczki do parki w celu poszukiwania oznak jesieni, uczniowie klasy I c opisywali to, co widzą, słyszą i czują. Uczyli się, m.in. rozpoznawać drzewa po ich liściach i owocach. Wyjście do parku było również okazją do znakomitej zabawy na łonie natury: marszobiegu po dywanie z szeleszczących liści czy podrzucania ich i wirowania jak liście. Niektórzy sumiennie gromadzili dary jesieni, jak kasztany, żołędzie czy liście, które po powrocie do szkoły znalazły miejsce w kąciku przyrodniczym.
Agnieszka Proniewska
Realizacja projektu „ Być może to twój zawód…” w I a
W piątek 29 X w ramach realizacji projektu „ Być może to twój zawód…” zajęcia w klasie I a poprowadził tato Filipa – pan Bartosz Butrym. Pan Bartosz prowadzi szkołę nauki jazdy. Opowiedział dzieciom na czym polega jego zawód, dlaczego jest ważny i potrzebny. Przypomniał również zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Zajęcia były ciekawe, uczniowie chętnie brali udział w rozmowie, zadawali pytania, byli zainteresowani ciekawą prezentacją. Być może w przyszłości znajdzie się w tej grupie osoba, która również będzie uczyła przyszłych kierowców. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom oraz kolorowankę - jak bezpiecznie poruszać się po drogach. Mamy nadzieję, że również inni rodzice przyjmą nasze zaproszenie i zaprezentują dzieciom swoje zawody.
Bożena Aleksandrowicz
„Wzorowa łazienka” w naszej szkole!
Nasza szkoła bierze udział w programie „Wzorowa łazienka” ogłoszonym przez markę Domestos. Nadrzędnym celem programu jest poprawa stanu higieny i czystości w polskich szkołach, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa i dbałość o zdrowie najmłodszych. Domestos funduje zwycięskim szkołom generalny remont szkolnej łazienki o wartości 30 000 zł, a 100 wyróżnionym szkołom roczny zapas produktów Domestos.
Jak możesz pomóc?
Wystarczy, że zagłosujesz na Nas poprzez link:
https://www.wzorowalazienka.pl/galeria/11836
lub zachowasz paragon czyli dowód zakupu produktu marki Domestos. Każdy paragon zgłoszony do głosowania to +20pkt dla Nas. Zbiórka paragonów: sala nr 4.
Do dzieła! :)
Wychowawca klasy IIIe Joanna Metlerska
Prace kola plastycznego klas młodszych
Na zajęcia kółka plastycznego klas młodszych uczęszczają w tym roku uczniowie z klasy Ia, Ib, Ic, i IIId – łącznie 23 osoby. Kolejną pracą wykonaną przez dzieci w tym roku, była praca plastyczna łącząca różne techniki – rysowanie flamastrem, malowanie farbami plakatowymi, oraz wycinanka. Temat pracy to „pajęczyna”. Zapraszam do obejrzenia efektów pracy uczniów.
Opiekun koła plastycznego : Bożena Skrypoczka
Otrzymaliśmy certyfikat Kuratora Oświaty "Szkoła wierna dziedzictwu"!
Miło nam poinformować, że Kapituła Konkursu Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”, powołana przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty, po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej złożonej dokumentacji rekomendowała naszą szkołę do otrzymania Certyfikatu „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Znaleźliśmy się wsród 84 szkół z województwa, które otrzymały ten zaszczytny certyfikat, natomiast ubiegało się o niego ponad 300 placówek. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, rodzicom i uczniom zaangażowanym w realizację projektu
. Nie zamierzamy spoczywać na laurach. Wiemy, że tytuł ten jest dla nas dużym zobowiązaniem. Nadal będziemy prowadzić w naszej szkole i środowisku lokalnym szereg działań mających na celu wychowanie młodzieży w duchu patriotycznym, poznawaniu kultury i historii naszej dużej i małej ojczyzny.
Ogólnopolski Tydzień Kariery
W dniach 16-20 października 2017 r. odbywał się Ogólnopolski Tydzień Kariery pod hasłem „Moje talenty i kompetencje”. W ramach obchodów w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny dla klas I – IV. W konkursie udział wzięło 35 uczniów, którzy prezentowali prace malarskie oraz prace przestrzenne z różnego rodzaju materiałów. Zorganizowana została także wystawa grafiki komputerowej uczennicy klasy VI C Róży Pietruszewskiej.
Na zakończenie obchodów komisja konkursowa w składzie: p. Agata Kubiszyn, p. Barbara Łapo i p. Grażyna Wójcik oceniła prace konkursowe, biorąc pod uwagę przede wszystkim samodzielność wykonanych prac.
W kategorii klas I – II – malarstwo, przyznano następujące miejsca:
I miejsce – Zuzanna Wierzbicka – kl. II B
II miejsce – Lena Bułajewska – kl. I B
III miejsce – Tomasz Szymczak – kl. II B
Wyróżnienia otrzymała Aleksandra Mikołajewicz z kl. I C.
Za prace przestrzenne wyróżnienia otrzymali: Laura Sulowska z kl. I B, Katarzyna Szczęch z kl. I C, Wiktor Bończak z kl. I C i Maja Bagińska z kl. I A.
W kategorii klas III – IV – malarstwo:
I miejsce – Sabina Słoboda – kl. III A
II miejsce – Oksana Czuczko – kl. III D
III miejsce – Julia Kucharska – kl. IV C
Prace przestrzenne:
I miejsce – Wojciech Klincewicz – kl. III E
II miejsce – Patryk Oryńczak – kl. III A
III miejsce – Oliwier Siwek – kl. IV D.
Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy, słodycze oraz upominki ufundowane przez Biuro Promocji Urzędu Miejskiego w Węgorzewie
Teresa Klukowska –szkolny koordynator do spraw doradztwa zawodowego
Ogólnopolski Tydzień Kariery w 3 c
W czym jestem dobry? Jakie mam zdolności i umiejętności? Co jest moją mocną stroną? Jakie zalety widzą we mnie moi koledzy? - Na te i inne pytania odpowiadali sobie uczniowie z klasy III c podczas zajęć w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.
Każdy coś potrafi i ma jakieś zdolności - zgodnie stwierdzili trzecioklasiści - tylko trzeba je w sobie odkryć!
Dzieci opowiadały o swoich pasjach, marzeniach i planach na przyszłość. Wszyscy pomagali znaleźć szczególne cechy wyróżniające ich kolegów i koleżanki. Podsumowaniem zajęć jest galeria prac plastycznych przedstawiających uczniów klasy III c w przyszłości.Plany są bardzo ambitne. Jest policjant, radosny archeolog, pracownik ZOO, rolnik, pisarz, hodowca koni, nauczyciel, piosenkarki, modelki, oraz silna grupa sportowców. Życzymy wszystkim uczniom aby ich marzenia sie spełniły a realizowane pasje dostarczały radości i satysfakcji.
B.Ł
"Pamiętnik Blumki" czyli spotkanie z Korczakiem
W drugim i trzecim tygodniu października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych zorganizowanych przez pracownice Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Węgorzewie. Dzieci przypomniały sobie postać patrona szkoły Janusza Korczaka, jego życie i twórczość. Dzięki książce Iwony Chmielewskiej, pt. "Pamiętnik Blumki" poznały codzienne życie w Domu Sierot, a także przesłanie Starego Doktora o tym jak traktować, uczyć i szanować dzieci.
B.Ł
Dzień Edukacji Narodowej
Bo nauczyciel jest kapitanem,
co na okręcie dookoła świata
Płynie wraz z nami przez szkolne lata.14 października obchodzimy DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ. To święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty, psychologów i pedagogów szkolnych. Nazywane tradycyjnie Dniem Nauczyciela jest obchodzone w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej 14 października 1773 roku. Komisja Edukacji Narodowej została powołana przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu. Inicjatorem jej powstania był ksiądz Hugo Kołłątaj. Pełna, pierwotna nazwa komisji brzmiała: "Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca". KEN była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie.
13 października w naszej szkole odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów klasy VII c i III c pod kierunkiem pani Barbary Hnat - Faj i pani Marzenny Pieczul. Uczniowie wierszem i piosenką podziękowali nauczycielom za przekazywaną wiedzę i za trud włożony w kształtowanie ich serc i umysłów. Kolejny raz goście i przyjaciele naszej szkoły mieli okazję obejrzeć wspaniałe wykonanie poloneza, którego zatańczyli uczniowie klas VI i VII pod czujnym okiem pani Alicji Barul. W czasie uroczystości został zaprzysiężony Samorząd Uczniowski, który w roku szkolnym 2017/2018 będzie pracował pod opieką pani Agaty Zwierzchowskiej.
Marzenna Pieczul
Ślubowanie Klas Pierwszych
12 października poszerzył się krąg „braci uczniowskiej” Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka w Węgorzewie. Tego dnia odbyło się uroczyste Ślubowanie Klas Pierwszych. Po przemówieniu pani dyrektor Haliny Anchim uczniowie przystąpili do egzaminu. Musieli udowodnić, że potrafią mówić wiersze, śpiewać piosenki, rozpoznawać samogłoski oraz rozwiązywać zagadki. Uczniowie znakomicie poradzili sobie z zadaniami, co potwierdzili oglądający całą uroczystość wzruszeni rodzice.
Potem nastąpiła część oficjalna. Uroczyste ślubowanie.
- Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
- Będę uczył się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować kiedy urosnę.
- Będę się starał być dobrym kolegą, swym zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Następnie Pani Dyrektor pasowała pierwszaki (wielkim ołówkiem) na uczniów SP nr 2.
Po wyprowadzeniu sztandaru pani dyrektor Halina Anchim wręczyła pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Na zakończenie uroczystości nastąpiła sesja zdjęciowa.Uroczysty apel przygotowała wychowawczyni klasy Ib pani Bożena Skrypoczka.
B. Skrypoczka
PROGRAM "RATUJEMY i UCZYMY RATOWAĆ"
W dniu 5.10.2017 r. uczniowie klasy II b pod czujnym okiem nauczyciela ed. wczesnoszkolnej, p. Agnieszki Proniewskiej, rozpoczęli kolejny etap nauki udzielania pierwszej pomocy. Podczas zajęć uczniowie poznali zestaw czynności, zwany inaczej resuscytacją krążeniowo - oddechową, podejmowanych wobec osoby, u której wystąpiło podejrzenie nagłego zatrzymania krążenia, czyli ustanie czynności serca z utratą świadomości i bezdechem. Uczniowie z zainteresowaniem i zapałem przystąpili do ćwiczenia czynności ratunkowych, wykorzystując model części sylwetki człowieka.
Agnieszka Proniewska
Dwójka Plus z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Zapraszamy do lektury kolejnego numeru Dwójki Plus, który ukaże się z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
A. Ziniewicz
Akcja Zima 2017 dla bezdomnych psów i kotów
Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło Wolontariatu przyłączają się do akcji Węgorzewskiego Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami.
Do 15 listopada zbieramy suchą karmę, puszki, makarony, koce, kołdry, poduszki, ręczniki, smycze, kagańce, obroże i miski.
Produkty i akcesoria dla bezdomnych zwierzaków prosimy przynosić do p. Agaty Zwierzchowskiej (s. nr 21) i p. Barbary Łapo (s. nr 1).Zachęcamy do uczestnictwa w akcji i pomocy zwierzętom w przetrwaniu zimy!
B. Łapo
Nowy Zarząd Samorządu Uczniowskiego
28. 09. 2017 r. odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Po przeliczeniu głosów wyłoniono nowy Zarząd SU.
Członkami Prezydium zostali:
- Emilia Fil
- Hanna Opałka
- Patryk Galiniewski
Członkowie:
sekcji społecznej
- Julia Kupibida
- Małgorzata Tryk
- Natalia Roztecka
sekcji naukowej
- Natalia Stępniak
- Oliwia Kudzia
- Marta Łuka
sekcji rozrywkowej:
- Natalia Głębocka
- Urszula Juszyńska
- Agnieszka Zwierzchowska
sekcji technicznej:
- Cezary Jędrzejewski
- Zuzanna Furtak
- Jagoda Piskorz
Gratulujemy nowym członkom sukcesu, jakim było osiągnięcie tak dobrych wyników w wyborach, życzymy im owocnej i satysfakcjonującej pracy. Nowy Zarząd SU z pewnością ochoczo zabierze się do pracy, a na jej efekty nie trzeba długo czekać.
Opiekun SU: Agata Zwierzchowska
3 c na zajęciach naukowych w gimnazjum
Gimnazjaliści z klas 2f i 3f zaprosili nas na naukowe zajęcia biochemiczne. Oglądaliśmy szkielet człowieka, a na anatomicznym modelu sprawdziliśmy jakie narządy mamy w głowie i w klatce piersiowej. Ciekawostki dotyczące owadów poznaliśmy oglądając okazy oraz preparaty pod mikroskopem. Udało nam się wyczarować wulkan, zagęścić wodę solą tak, aby jajko pływało po powierzchni oraz uzyskać tlen do pompowania balonów.
Uczniowie gimnazjum wyczarowali dla nas parę i żołtą trąbę, która uciekała z naczynia, a także spalili banknoty, które tajemniczo ocalały!Bardzo dziękujemy nauczycielkom Wiolettcie Balewicz oraz Ewie Szarmacher za zaproszenie i zorganizowanie ciekawego pokazu.
Uczniowie klasy IIIc
„Świadectwa Przeszłości – Jak historia Polski wpłynęła na losy mojej rodziny?”
Zachęcamy do udziału uczniów kl. VI i VII w konkursie „Świadectwa Przeszłości – Jak historia Polski wpłynęła na losy mojej rodziny?” Konkurs organizowany jest z okazji Stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach programu wieloletniego Niepodległa. Organizatorem konkursu jest Wojewoda Warmińsko-Mazurski. Współorganizatorami przedsięwzięcia są: Ośrodek Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie, Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura
w Olsztynie. Regulamin konkursu jest dostępny na stronie internetowej Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie (www.uw.olsztyn.pl), Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie (www.obn.olsztyn.pl) i Kuratorium Oświaty w Olsztynie (www.ko.olsztyn.pl).Prace konkursowe należy przygotować w formie wypowiedzi pisemnej podejmując temat dziejów rodziny lub bliskich na tle wydarzeń historycznych związanych z dziejami Polski
Prace uczestników będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych:
1) uczniowie 6 i 7 klasy szkoły podstawowej i gimnazjaliści,
2) uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
Charakterystyka pracy:
Tekst, sformułowany w języku polskim, ma być napisany samodzielnie przez uczestnika konkursu. Do pracy mogą zostać dołączone fotografie lub materiały filmowe. Tekst pracy nie może przekroczyć 6 stron znormalizowanego tekstu – 1800 znaków na stronie. Na końcu pracy koniecznie trzeba umieścić godło autora. Prace bez ww. danych zostaną zdyskwalifikowane. Pracę należy wydrukować jednostronnie i dostarczyć w jednym egzemplarzu wraz z kopią zapisaną na płycie CD w formacie RTF.
Prace konkursowe należy przesłać bądź złożyć osobiście do dnia 6 listopada 2017 roku, na adres:
Kuratorium Oświaty w Olsztynie
Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 7/9, 10-959 Olsztyn
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Wszystkie