1.10.2022 Odbyła się pielgrzymka do Głotowa i wycieczka do Olsztyna z udziałem dzieci z Ukrainy, które uczą się w naszej szkole, a przebywają w Polsce w związku z wojną w ich kraju. Wyjazd zorganizowała s. Olena Mańkut SNPM nauczycielka religii greckokatolickiej. Po modlitwie w cerkwi w Węgorzewie i błogosławieństwie udzielonym przez proboszcza parafii o. Bazylego Kepeszczuka OSBM wszyscy wyruszyli na pielgrzymkę. Na ścieżkach Warmińskiej Kalwarii dzieci, niosąc krzyż, znak zwycięstwa Chrystusa nad złem w świecie, modliły się w intencji pokoju w Ukrainie.
Drugim etapem wyjazdu był pobyt w Olsztynie. Piękna pogoda towarzyszyła pielgrzymom również podczas spaceru ulicami Starego Miasta, a seans w Planetarium sprawił dzieciom dużo radości. Pobyt w Olsztynie zakończył się wizytą w katedrze greckokatolickiej odśpiewaniem modlitwy za pomyślność i pokój w Ukrainie, a proboszcz katedry ks. mitrat Jan Hałuszka udzielił błogosławieństwa na drogę powrotną do domu.